Птичи грип мутира и бута К-19: Опасната инфлуенца потвърдена и в...

Руски учени предупреждават, че вирусът вече се предава от човек на човек, а китайците настояват, че няма доказателства

Силно заразният патоген H5N8, наричан още „птичи грип“ е бил засечен в популации на диви птици в две от областите на Тибет, включително и националния природен парк, съобщават чуждестранни медии.

Засега 268 птици са били заразени и убити. Местните власти са задействали извънредните си протоколи за справяне с подобна криза, стерилизирали са зоната и са изгорили всички птици безопасно, пише Ройтерс, цитиран от флагман.

Въпросният щам не е толкова опасен за хората като H1N9, но е силно смъртоносен за птиците, като така създава сериозна опасност за китайската агрикултура, фермерство и износ на месо.

Няколко месеца по-рано – през февруари – руските власти съобщиха за откриването на същия щам, който обаче още тогава се е разпространявал и по хората. Новините за новия птичи грип идват „тъкмо навреме“.

След като след няколко месеца борба с еболата в Западна Африка, епидемията бе овладяна изглежда сега ще последва следващата „вълна“ от помощи за справяне с кризата.

Според експерти именно птичият грип, заедно с още шест т.нар. „чуми“ може да е следващата най-сериозна опасност пред човечеството. В списъка са земетресения, суши, вулканични изгривания и насекоми.

А докато случаи на H5N8 започнаха да се появяват в Русия, това води до въпроса може ли патогенът вече да се предава от човек на човек? 

Защото ако това се докаже и той започне да се разпространява бързо в популацията, процентът на смъртните случаи ще е много по-голям от този на COVID-19. 

За съжаление един от най-уважаваните руски експерти е на мнение, че това вече се е случило.

„Мутиращ щам на птичия грип вече е открит в Русия и има огромен шанс той вече да се предава от човек на човек, каза директорът на руската здравна инспекция, цитиран от nytimes.com.

И докато руските учени предупреждават, че вирусът вече се разпространява от птица на човек, то в  Китай все още настояват, че „няма доказателства за такъв вид трансмисия“. Звучи ли познато?