Родители на деца с епилепсия: Нови лекарства за заболяването не са влизали в България от 9 години
Над 120 държави отбелязват международния ден на епилепсията. От коварната болест страдат около 65 милиона души по света и над 70 000 в България. По инициатива на международното бюро за епилепсия и Международната лига срещу епилепсията, всеки втори понеделник от месец февруари е посветен на хората с тази диагноза, за да се повиши информираността и да се насърчат мерките за преодоляване на медицинските и социалните проблеми, свързани с тази болест.
Председателят на Асоциацията на родители на деца с епилепсия Веска Събева обясни пред БНР: „Проблемите остават една и съща величина в годините, което е много жалко, защото науката се развива, но ние не можем да помогнем качествено и навременно на хората, които живеят с тази диагноза и техните семейства. Проблемите на тези хора са във всички сфери“.
„Лекарства има, но нямаме нови молекули. Нови лекарства не са влизали в България почти 9 години, но със скъпоструващите изследвания е доста по-труден въпросът - достъпът до ядрено-магнитен резонанс до пет-скенер, до генетичните изследвания, които се заплащат... Това са неща, които биха могли да дадат малко повече информация и спокойствие на хората - самите семейства да знаят как да се грижат и какво ги очаква“, добави тя.
Кетогенната диета полезна и опасна - четете на най-полезния здравен сайт zdrave.to.
„Продължава независимо от законите и нормативните разпоредби отказът от приемането на децата в детските градини и в училищата. Все още е трудно те да могат да получат качественото образование, което е необходимо“, каза ощя Събева.
Основните притеснения на учителите са от това, че нямат възможност за бърза реакция и медицинската помощ.
„Днес раздавахме листовки. Минахме покрай всичките институции и се срещнахме с много хора. Опитахме да им продадем нашата информация за първа помощ при епилепсия. Гледаха ни с голяма досада. Доста неокуражително ни се видя. Хората се оправдават винаги, че нямат информация, но опитали ли са да потърсят тази информация и, когато я предлагаме, дали са искали да я чуят? Мисля, че все още обществото робува малко на старите неща - че епилепсията е много страшна и едва ли не може да се предаде само и с поглед“, смята Събева.
„Призивът ми е: „Информирайте се повече“! Епилепсията не е заразна и от поглед или от докосване до нас няма да се заредите, но можете да спасите човешки живот, ако имате повече информираност“, призова тя.