Шаш и паника в частните болници, алармираха за голям проблем

Бюджетите им са орязани. Лечебните заведения няма да получат парите за обслужване на Ковид пациентите

Болниците - частни и държавни, алармираха, че са изправени пред сериозни финансови затруднения заради намалените си бюджети на прага на петата Ковид вълна.

"Касата (НЗОК) за пореден път се опитва да манипулира с цифрите и да се опитва да пести сметка и на гърба на болниците", коментира пред БНР Красимир Грудев - председател на Националното сдружение на частните болници.

"Да, сега не е по-натоварено от миналия януари, лечението е по-леко, пациентите пролежават малко по-малко. Но ние говорим за парите ни от декември, когато лекувахме още Делта варианта. 

Точно за този декември парите бяха силно орязани и бюджетите на болниците ще са с 20 -  до 50 % по-ниски, така че ние сега това ще получим в края на януари...", каза Грудев.

Болници на ръба на фалита заради цената на тока и намалените бюджети

Той допълни, че очаква това решение на НЗОК да бъде преразгледано.

Защото то се опира на действително отработените дейности на болниците средно аритметично за миналата година, да,  но към тях се добавяха всеки месец и парите за т.нар. неблагоприятни условия на работа или компенсациите до 85 на сто или 100 % за болниците, които бяха ангажирани с лечението на Covid пациентите.

"Сега такава компенсации не са предвидени - компенсация за Covid лечение няма да се получи", поясни Красимир Грудев.

По думите му с близо 45 - до 60 хиляди лева по-малко ще получи тяхната болница - това е частната пловдивска болница "Тримонциум".

От Сдружението са сигнализирали за тези проблеми в НС на НЗОК и очакват в даден момент да ги поканят за разговори.

1200 са интензивни легла в страната, като в момента са ангажирани около 600 легла, така че притеснение ще има ако се мине бройката от 800- 900 заетост на леглата, коментира още Грудев.