Шефът на Александровска болница обясни кой не трябва да се лекува от К-19 с ремдесивир

Вирусът се захваща за ангиотензиновите рецептори, които на първо място се намират в белия дроб, а на второ - в бъбреците, посочи той

“В Александровска болница няма свободни легла за заразени с коронавирус. Като едно от най-големите лечебни заведения на територията на София, а и на страната, ще трябва да открием още едно COVID отделение.

То ще бъде с капацитет от около 25-30 легла. Ако след Нова година обстановката не се успокои, ще преобразуваме и други отделения”. Това обяви новият директор на лечебното заведение проф. Борис Богов в ефира на Нова телевизия. 

“Има двама пациенти с коронавирус, които са пренасочени към други лечебни заведения. От понеделник влиза в сила ново разпореждане на здравното министерство за прекратяване на плановия прием. Това се прави с цел разкриване на допълнителни легла”, обясни професорът. 

“Ако след Нова година обстановката не се успокои, ще преобразуваме и други отделения", категоричен е шефът на Александровска болница.

В момента в лечебното заведение има двама интубирани пациенти и петима в интензивно отделение. Заразените медици са 14, но са в добро състояние.

Проф. Богов коментира и дали в болницата използват ремдесивир. “Разбира се, че използваме лекарството. То обаче не трябва да се дава на всеки заразен. Има строги показания. Затова има много разногласия относно това дали помага, или не.

Леките случаи не биват да бъдат лекувани по този начин”, смята професор Богов.

По думите му коронавирусът нанася доста вреди на бъбреците. “Вирусът се захваща за ангиотензиновите рецептори, които на първо място се намират в белия дроб, а на второ - в бъбреците", заяви шефът на болницата.