Шефът на "Александровска": Този скок на новозаболели от К-19 няма да е последният, защото...
Мерките не трябва да се неглижират, защото видяхме, че либералните модели като Швеция води до много лоши резултати, каза още той
Това, че по-малко хора имат нужда от болнично лечение, по-малко хора имат нужда от реанимация, ни дава спокойствие, че всъщност вирулентността на вируса като че ли е намаляла. Но в момента няма научни данни, които да докажат тази хипотеза, това трябва да бъде проверено във времето. Тази теза сподели по БНТ изпълнителният директор на "Александровска" проф. д-р Костадин Ангелов.
"От постъпването на пациентите в лечебни заведения и от нуждата им от кислородотерапия и интензивно лечение, извеждаме една хипотеза, че като че ли вирулентността на вируса е намаляла. Ще мине време и ще разберем дали сме били прави", каза проф. Ангелов.
По думите му обаче анализите са показали, че този коронавирус не прилича по нищо на предходните. Смятало се е, че когато започне лятото, той ще изчезне. Има и друго теза - че в летния период, когато няма разпространение на много други вируси, е подходящ период за разпространението на коронавируса, като това разпространение може да бъде контролирано.
"Няма нито едно научно доказателство, което е достоверно и на която да стъпим и да сме сигурни в това, което правим", каза обаче професорът.
По думите му единственото хубаво е, че сме видели, че този вирус може да бъде контролиран със спазване на мерките - дисциплина, дистанция, дезинфекция.
"Когато бяха вдигнати мерките, нашият апел беше хората да спазват дистанция и дезинфекция, но голяма част от тях подцениха тези мерки и решиха, че всичко е отминало. Напротив - коронавирусът е сред нас, ние трябва да се научим да живеем с него, като бъдем малко по-мъдри и вземаме по-разумни решения", каза проф. Ангелов.
Според него през изминалите седмици сме наблюдавали грубо нарушаване на препоръките. Имало е много събирания на ловни дружинки, религиозни събирания, спортни, свободно поведение в нощни клубове, в пиано баровете.
Тези неща според шефа на "Александровска" ще доведат до скок на новозаболелите.
Точно лошата дисциплина и подценяване на мерките са причината за по-големия брой заразени от последните дни. Най-важното е да не се събират хората в затворени пространства, каза проф. Ангелов.
Мерките не трябва да се неглижират, защото видяхме, че либералните модели като Швеция води до много лоши резултати, каза още той.
Проф. Костадин Ангелов уточни, че пътеката за лечение на COVID-19 e около 600 лв. В Министерството на здравеопазването е обсъждано дали да не бъде повишена, защото в тежките случаи е изключително недостатъчна, каза професорът.
В тези случаи има разходи, свързани с многобройни тестове, много изследвания - образни със скенер, много медикаменти и парите, които се отпускат по Здравна каса са недостатъчни за финансирането на тези болни, каза още той.
Тестовете обаче се плащат от държавата и цената на един тест е 60 лв.