Светът изтръпна след тези думи на група, свързана с Бил Гейтс
За разлика от това, Великобритания „отчита“ смъртните случаи само с 60 000 или повече
Организация, чиито статистически модели са били използвани за оправдаване на ранните блокировки на Ковид-19, сега твърди, че истинският брой на смъртните случаи от пандемията в Съединените щати е далеч по-висок от официалните цифри - и е по-близо до техните собствени апокалиптични прогнози.
Ковид-19 е убил повече от 900 000 американци и над 6,9 милиона души по целия свят, заяви в четвъртък Институтът за здравни метрики и оценки на Университета във Вашингтон, цитирайки собствени статистически модели, базирани на излишната смъртност.
За разлика от това, официалните данни, събрани от университета „Джон Хопкинс“, казват, че има 3,24 милиона смъртни случая в световен мащаб, от които 580 000 са в Съединените щати, към 6 май.
Шефът на Института за здравни метрики и оценки д-р Кристофър Мъри обясни в поредица от видеоклипове, че те използват „разнообразни статистически методи“ за определяне на излишната смъртност, която след това е претеглена спрямо шест други фактора, за да се изчисли дали това би се дължи на коронавируса или други причини.
Те сравняват „очакваните смъртни случаи от всички причини, базирани на предпандемичните тенденции, с реалния брой смъртни случаи от всички причини по време на пандемията“, след което премахват смъртните случаи, „косвено свързани с пандемията“ и „предотвратени“ от блокировките.
„Когато съберете всичко това заедно, стигаме до извода, че най-добрият начин, най-близката оценка, за истинската смърт на Ковид все още е излишната смъртност, тъй като някои от тези неща са от положителната страна, а други фактори са от негативната страна“, заяви Мъри.
Институтът очевидно предполага, че на официалните данни за Ковид не трябва да се вярва - и тяхната екстраполирана „статистика“ предполага, че някои държави са дори по-неблагонадеждни в статистиката от другите.
Например, те твърдят, че Русия е имала почти шест пъти повече смъртни случаи от коронавирус от официалните й цифри - почти колкото Бразилия, чийто официален брой уж е намален с една трета, отново по показателите на въпросния американски институт към Вашингтонския университет.
За разлика от това, Великобритания „отчита“ смъртните случаи само с 60 000 или повече.
Бомбастичното твърдение, макар и незабавно изпапагалствано от големите медии, беше посрещнато с известен скептицизъм от други учени.
Уилям Ханадж от Харвардския университет заяви в NPR по имейл, че твърдението на въпросния институт, че смъртните случаи на Covid-19 са „значително по-малко отчетени“ на някои места повече от други, „вероятно е гръмко, но абсолютните цифри са по-малко поради много причини“.
„Тяхната оценка на излишните смъртни случаи е огромна и противоречи на нашите изследвания и други“, каза д-р Стивън Улф от Университета на Британската общност на Вирджиния.
„В техния модел са вградени много предположения и образовани предположения", каза той.
Екипът от изследователи на Вулф публикува изследване за излишната смъртност в Съединените щати в Журнала на американската медицинска асоциация (JAMA) от миналия месец.
Институтът за здравни метрики и оценки обаче е толкова уверен в цифрите си, че заяви, че бъдещото им моделиране ще се основава на тези оценки на общия брой смъртни случаи.
Институтът, който получава щедро финансиране от фондация "Бил и Мелинда Гейтс", създаде модели, които бяха използвани от правителството на Съединените американски щати миналия март и април за налагане на блокировки и затваряния, но в крайна сметка се оказаха далеч над реалния брой на жертвите на пандемията.
Редица учени критикуваха техните прогнози като погрешни, неподходящи и ненадеждни, като един епидемиолог стигна дотам да каже, че разчитането на тях може да се определи като „пародия“ на публичната политика.