СЗО бие аларма: В историята на човечеството настъпи "момент на крайна уязвимост"
Бустерна доза не е необходима, смятат от организацията
Имунизацията предотвратява тежкото протичане на COVID-19 и леталния изход от варианта Делта. Това заяви главният научен съветник в Световната здравна организация (СЗО) Сумия Сваминатан, предаде в. Монитор.
По време на брифинг експертът от СЗО Мария ван Керкхов обърна внимание на това, че в страните с високи нива на ваксинирани вариантът Делта циркулира в общности с малко имунизирани срещу COVID-19 хора, които не спазват противоепидемичните мерки.
На този етап от СЗО не смята, че има необходимост от допълнителни бустерни дози от ваксините.
"Данните, с които разполагаме, не говорят за това, че са необходими бустерни дози. Прилагането им не бива да се смята за приоритет", каза Сваминатан.
Подобна позиция изложи и директорът на програмата за извънредни ситуации в СЗО Майкъл Райън.
"Това напомня на ситуация, в която човек със спасителен пояс се опитва да си надене още един в момент, когато другият човек няма никакъв спасителен пояс", каза той.
"Вариантът Делта се разпространява по-бързо от "колективната реакция" срещу него на здравните власти в страните по света", заяви генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус.
Той подчерта, че има решение на проблема с Делта и с други опасни разновидности на вируса - за това е нужно бързо да се увеличат мащабите за тестване за коронавируса, осигуряване на кислород, лечебни материали, ваксини, индивидуални защитни средства за болниците и медицинския персонал, както и разширяване на изследванията за разработка на нови инструменти в борбата с пандемията.
Според генералния директор на СЗО сега "75 на сто от всички ваксини са използвани в десет страни по света, а държавите с ниски доходи са ваксинирали едва 2 на сто от населението си".
Гебрейесус отбеляза, че в историята на човечеството е настъпил "момент на крайна уязвимост", като редом с пандемията то се сблъсква и с други извънредни ситуации - бедствия, конфликти и промени в климата.