Това чудо ли ще ни избави от К-19

Учени вече са на втора и трета фаза от изпитанието на лекарство срещу коронавируса

Руски лекари публикуваха резултати от пилотната част на втора и трета фаза от клиничните изпитания на лекарството "Авифавир".

Лекарството е руската версия на препарата "Фавипиравир", който влияе върху новия коронавирус.

Установено е, че той е ускорил извеждането от организма на коронавируса при повече от половината от болните от COVID-19 и не предизвиква сериозни странични ефекти, пишат учените в статия, публикувана в електронната библиотека medRxiv.

"Пилотната част от нашите рандомизирани клинични изпитания показа, че "Авифавир" има бърз противовирусен ефект, като успя да очисти организмите на 62,5% от болните от вируса четири дни след началото на приема.

Скоро ще установим как различните дозировки на препарата влияят на скоростта на оздравяването", пишат изследователите.

В руските клинични изпитания препаратът е приеман от 60 доброволци, заразени с новия коронавирус, които страдат от пневмонии и други симптоми на COVID-19.

Те били разделени на три групи, като едната получавала плацебо, а другите - "Авифавир" в два вида дози. Успоредно с това всички пациенти вземали антикоагуланти, антибиотици и други препарати, облекчаващи симптомите на инфекцията.

Наблюденията върху състоянието им показали, че на четвъртия ден от лечението вирусът изчезва от организма на 62,5 на сто от пациентите, приемащи противовирусния препарат, като за същото време това се случва само при 30 на сто от участниците в контролната група. На десетия ден от лечението следи от SARS-CoV-2 не са открити в организмите на 90% от приемащите "Авифавир" и у 80% от представители на контролната група. 

Досега учените са установили само няколко препарата, които въздействат на SARS-CoV-2, сред които "Фавипиравир", "Ремдесивир" и рекомбинантния белтък интерферон-алфа2.

Те са създадени са борба с грип, хепатит и треската ебола, но вече доказаха качествата си и в различни лабораторни експерименти в търсене на лекарство срещу новия коронавирус.

В края на май "Авифавир" бе регистриран от руските здравни власти, а на 3 юни бе включен в методическите препоръки за профилактика, диагностика и лечение на новата коронавирусна инфекция.

В други страни аналози на "Фавипиравир" все още не се приемат, тъй като не са преминали през клинични изпитания.