Тръгнаха електронните рецепти, ето как ще се изпълняват
Документът може да бъде еднократен или многократен
Електронната рецепта може да бъде еднократна или многократна. Тя ще изпълнява абсолютно същите функции като хартиената рецепта. Това заявиха от "Информационно обслужване" на извънреден брифинг със заместник-министъра на здравеопазването Жени Начева за представянето на начина на действие на електронната рецепта.
"В момента е предоставена възможност на всички аптеки да се интегрират към софтуера. Може би на аптеките ще им трябва малко повече време, за да инсталират софтуера, отколкото на общопрактикуващите лекари.
Електронната рецепта ще действа на следния принцип - личният лекар издава рецепта и на база на нея има няколко фактора, по които аптеките ще я изпълняват. Факторите са - пациентът ще има личен идентификатор и ще го казва в аптеката, рецептата ще може да се изпълнява и чрез 12 - цифрения QR код, както и чрез ЕГН-то на пациента", разкриха още от "Информационно обслужване.
"Всички аптеки, които ще работят с електронни рецепти, ще имат специален обозначителен код на вратата. Не можем да кажем към момента колко аптеки вече работят с електронна рецепта, защото данните се менят буквално всяка минута. Рецептата ще стига до аптеката в момента, в който личният лекар я издаде", заявиха служителите на "Информационно обслужване".
Изписаните от личния лекар медикаменти могат да бъдат получени от пациентите, след като продиктуват на фармацевта ЕГН-то си и датата на издаване на рецептата. Целта е да се намали струпването на хора в коридорите на болниците заради епидемията от COVID-19.", обясниха още.
Електронното направление вече е факт. За по-малко от две седмици успяхме да обхванем около 50% от общопрактикуващите лекари, които издават електронно направление. Другият ангажимент, поет от държавата и изпълнен, е електронната рецепта, която вече е факт от днес, обясни заместник-министърът на здравеопазването Жени Начева.
"Модулът, който държавата имаше ангажимент да разработи, съвместно с Националния системен интегратор, вече е факт и работи. Рецептите не заменят физическия преглед на лицата при общопрактикуващи лекари.
Лицата продължават да минават на преглед. За всеки преглед ще се издава амбулаторен лист. Електронната рецепта само опосредства и подпомага работата на лекарите и на аптеките. Тя е средство, което улеснява и пациентите. Тя ще позволи да има много ясна информация за всички назначени и предписани лекарства, електронно отразени, ще има пълна прозрачност за това какви лекарства са предписани и назначени'', уточни Начева.
Ще окажем качествено лечение, идентично с това в целия ЕС. Подготвили сме и стикери, които ще бъдат раздадени чрез териториалните звена на НЗОК за медицински лаборатории и аптеки, които ще ориентират пациентите в кои заведения се работи по електронен път, коментира още заместник-здравният министър.
"Няма да се откажем от електронното здравеопазване, стъпка по стъпка ще градим неговите елементи'', посочи тя и допълни, че електронни рецепти ще могат да бъдат издавани и на пациенти с COVID-19.
На въпрос за ваксините срещу коронавируса Жени Начева бе категорична, че всеки български гражданин ще има достъп до ваксината в същия момент, в който и всеки останал жител от ЕС.