Три дни спад на новозаразените с К-19 у нас: Време ли е да се облекчат ограниченията?
Щом средният брой на новите случаи за ден е константно число, а не фактор на умножение, значи няма експоненциален ръст, а по-скоро се наблюдава плато
"Ограниченията заради коронавируса ще бъдат намалени, ако има три поредни дни на спад в ръста на болните". Това е цитат на премиера Бойко Борисов от 3 април, когато се обсъждаше удължаването на извънредното положение в България. Е, изглежда това време е дошло, тъй като статистиката не лъже, пише "Флагман".
На 17, 18 и 19 април – три поредни дни – се наблюдаваше драстичен спад на новооткритите случаи. От 46 на 17 април, през 32 на 18-ти и само 16 за 19 април, навръх Великден.
Кривата в страната, ако тя изобщо може да се нарече така, тъй като наподобява по-скоро линия, не е експоненциална. Припомняме, че преди дни, броят на новите заразени у нас за ден е средно число между 10 и 40, а откровен ръст, който да може да бъде прогнозиран, така както можеше това да се случи за Италия, Испания, Франция, Германия, САЩ и дори Китай, няма.
Щом средният брой на новите случаи за ден е константно число, а не фактор на умножение, значи няма експоненциален ръст, а по-скоро се наблюдава плато.
В интерес на истината прогнозите на Щаба бяха за пик на заболеваемостта около Великден и изглежда действително точно това наблюдаваме. Разбира се, изчисляването на пика не е точна наука, заради многото променливи, характерни за всички епидемии досега.
Факт е обаче, че броят на заразените от SARS-CoV-2 в България е изключително малък на глава от населението, а броят на заразените, които се нуждаят от интензивна лекарска помощ е на практика минимален.
По официална статистика след брифинга тази сутрин те са общо 260. На глава от населението това значи, че у нас едва 0.004% от населението е в тежко състояние към момента.
Сравнено с обикновена грипна епидемия – такава, каквато за пръв път в историята на България бе обявявана два пъти от началото на 2020 г. – този брой е меко казано нищожен. За да се обяви въобще епидемия у нас, следва да има 200 заразени на 10 000 души – 2% от населението или 120 000 души. Сравнено със сегашните данни за коронавируса този процент е... 0.015%.
А редица държави в света постепенно започват да отхлабват мерките. Всъщност близо 20% от всички засегнати страни вече са в процес на пълното премахване на забраните покрай пандемията, включително задължителното носене на маски, напускането на градове и събирането на открито.
Действително тези мерки имат ефект, но трябва да се търси баланса и както стана ясно от Германия, там забрана за влизане в паркове никога е нямало и дори не е била обсъждана, въпреки значително по-големия брой на заразени и починали там на глава на населението спрямо този в България.