Учен от БАН: Смъртността от COVID-19 e по-малка от обявената
От познатите ни активни вируси тези, които циркулират в момента в света, това е само ебола, каза доц. Чобанов
Спекулира се с процента на смъртност от коронавируса, а реалните цифри са по-малки от обявените. Това мнение изрази пред БНР доц. Андрей Чорбанов, ръководител на Лабораторията по експериментална имунология към Института по микробиология в БАН.
"Хубаво е човек да се консултира с възможно най-добрите специалисти. Това, което правим ние - хората, работещи в тази сфера, е да разглеждаме научни статии, които са написани на един, да го кажа криптиран език за широкия кръг хора.
Там се коментират проблеми, неща, които в много голяма степен биха обяснили защо се случва това, как се случва", посочи доц. Чорбанов.
По думите му на национално ниво нито един имунолог не е включен в борбата с разпространението на коронавируса у нас, а са ангажирани предимно епидемиолози.
"Това, което се взима като мерки, това което се прави в момента, е равносилно на действията, които биха били логични вследствие на епидемия с особено опасна инфекция. Особено опасни са тези инфекции, които поразяват огромен брой от населението с много висока смъртност.
От познатите ни активни вируси тези, които циркулират в момента в света, това е само ебола. Всички останали вируси, които в момента са активни, в много малка степен могат да участват в един такъв параметър като особено опасни", коментира доц. Чорбанов.
По думите му всяка епидемия и екстремна ситуация е тест за интелигентност на държавата, на нейното ръководство и на населението.
"Аз лично смятам, че този тип ограничения на свободата на доста хора, най-вече в големите градове по отношение на посещението на масови прояви, отлагането на всякакви представления, на културни прояви най-вече е изключително средновековно, за сметка на това свободното придвижване на огромни тълпи хора в мол, в питейни заведения, в дискотеки и прочие, по никакъв начин не е ограничено", посочи експертът.
Той бе категоричен, че са преувеличени твърденията, че скритият период, в който COVID-19 не се проявява е 14 или повече дни.
"Всички специалисти твърдят, че 4-5 дни е инкубационният период", отбеляза доц. Андрей Чорбанов и посочи: "Така че тези двуседмични, триседмични и прочие изолации на хора в никакъв случай не са практични и в много голяма степен са ненужни".
Ученият обърна специално внимание върху спекулациите за процента на смъртност от коронавируса, които се въртят около 3%.
По думите на доц. Чобанов този процент "е неправилно показан, защото този процент е валиден единствено за хора, доказани с тази инфекция, хора, които са изявили симптоми и които са били подложени на някакви мерки".
Много голям брой хора прекарват тази инфекция без да разберат, но риск има за хората с имунодефицит, за възрастните хора, подчерта специалистът.