Имунитетът срещу коронавируса може да издържи само 6 месеца, което е много по-кратко, отколкото се очакваше. До този извод стигнаха учени от университета в Амстердам.

Изследвани са антитела на мъже на 35-годишна възраст, заболели от единия от четирите познати вида коронавируси, пише „Евронюз”. Те ще бъдат изследвани регулярно на 3 или 6 месеца.
 
Ново изследване показа полезен ли е хлорохинът при пациенти с COVID-19

Учените биха тревога, че трайността на защитен имунитет е много кратка. Година след заболяването те отчитат нови инфекции, а само 6 месеца по-късно броят на антителата силно намалява.
 
Според изследователите, различните коронавируси имат малко общо помежду си, с изключение на симптомите на настинка, които предизвикват. Всички те предизвикват краткосрочен имунитет, при който броят на антителата намалява бързо.

Това също може да се приеме като обща характеристика на човешките коронавируси. Ако Sars-CoV-2 се превърне в сезонен вирус, се очаква подобен модел.
 
Изследването хвърля сянка върху намеренията на повечето правителства за въвеждането на така наречените карти за имунитет. Предвижда се те да се издават на хора, които са излекувани от COVID-19, за да направят възможно пътуването им или да облекчат социалните ограничения.
 
Учените предупреждават, че стадният имунитет ще бъде малко възможен, ако имунната защита отшуми след 6 месеца.