Уникална операция! Десет сърца бяха оперирани у нас едновременно чрез най-иновативните методи в света
Операции на сърце бяха излъчвани на живо по време на конгрес на кардиолози в Пловдив, съобщи "Стандарт". Десет пациенти от три болници получиха шанса за безкръвно лечение чрез най-иновативните методи в света. Подбрани са сложни случаи, а екипите, извършващи манипулациите в "Св. Георги" и "Пълмед" - Пловдив, както и в "Болница Тракия" в Стара Загора, бяха напътствани чрез видеовръзка от световни светила в инвазивната кардиология.
"При този тип операции пациентите са в пълно съзнание, за да могат да коментират състоянието си с лекарите. А упойката, която се поставя, е по-малко и от дозата за вадене на зъб", обясни д-р Валери Гелев, председател на Българското дружество по интервенционална кардиология. "Това е един от най-добрите методи за обучение, защото в нашата професия 50% от успеха е плод на работа, 40% на гледане и останалото се дължи на четене", каза д-р Гелев, който е и шеф на Кардиологично отделение в Токуда Болница София, част от групата на Аджибадем Сити клиник.
ад 300 медици от България и света обсъждаха новостите в света на инвазивното лечение на сърдечносъдови заболявания по време на VIII-я конгрес на Българското дружество по интервенционална кардиология. Сред чуждестранните лектори са проф. Ив Лувар (Болница „Клод Галиен", гр. Куинси-Су-Сенар, Франция), д-р Тиери Льофевър (Институт „Жак Картие", гр. Маси, Франция), проф. Хайм Даненберг (директор на Израелски Университетски медицински център „Хадаш", Йерусалим, Израел), проф. Джордж Сианос (Университетска болница Солун, Гърция), проф. Нараянсвами Срийрам (детски кардиолог и електрофизиолог, Университетска болница Кьолн, Германия), д-р Горан Оливекрона (Университетска болница „Скейн", гр. Лунд, Швеция). От българските специалисти присъстват д-р Васил Велчев, доц. д-р Добрин Василев, доц. д-р Пламен Гацов, проф. д-р Диана Трендафилова, проф. д-р Юлия Джоргова.
"Форумът и тази година е на международно ниво - както като представителност на делегатите, така и като споделени постижения в областта", каза доц. Кирил Карамфилов – член на УС на Дружеството на кардиолозите в България. На конгреса бяха представени и обсъдени всички най-нови решения в областта на инвазивната кардиология. Съвременните световни и европейски препоръки включват все повече минималноинвазивното интервенционално лечение като стандарт и при заболявания, лекувани до този момент препоръчително с отворена хирургия - стволови стенози, структурни и клапни заболявания, сложни коронарни запушвания и др.
"Все още за нас са предизвикателство клапните заболявания. Това са скъпо струващи методи, но съм сигурен, че най-много до 10 години инвазивната кардиология ще се занимава по равно с лечение на коронарни артерии и на структурни заболявания", каза д-р Гелев. "Българските специалисти са на международно ниво", призна проф. Джордж Сианос, който често идва у нас. Той разказа, че преди е бил заедно с д-р Гелев на световна конференция в Денвър, САЩ.
Мога да ви уверя, че това, което беше представено като постижиния там, видях приложено от българските лекари в катеризационните днес тук", допълни проф. Сианос. Д-р Гелев припомни, че тази година се навършват 40 години от първата направена ангиопластика и 15 години от поставянето на клапа по ендоваскуларен път. "За тези години е направено страшно много в сферата на инвазивната кардиология, а бъдещето е в усъвършенстването на наличните методи за лечение на заболявания на сърцето, което беше обект на този форум", заключи д-р Гелев.