Управител на столична болница с голям натиск към НЗОК и здравното министерство
Д-р Христо Мазнейков настоява Касата да сключи договор с лечебното му заведение за нови над 50 клинични пътеки
Управителят на МБАЛ „Света София“ и известен ортопед-травматолог д-р Христо Мазнейков, чиито права да практикува преди няколко години бяха отнети временно, буквално оказва огромен натиск върху Националната здравноосигурителна каса и Министерство на здравеопазването, научи БЛИЦ от свои източници в медицинските среди.
Собственикът и болничен директор д-р Мазнейков настоява Касата да сключи договор с лечебното му заведение за нови над 50 клинични пътеки, което според негови колеги е в нарушение на законите.
Според нормативната уредба НЗОК може да разреши и то по изключение сключване договор за работа по нови клинични пътеки за лечебните заведения в медицински специалности, които са приоритет за държавата - такива са за лечение на пациенти с COVID-19, детско здравеопазване, включващо и лечение на новородени.
Исканията на Мазнейков не се отнасят за горепосочените специалности, въпреки, че му е предложен договор за клинични пътеки за дейности за лечение на пациенти с COVID-19 в тежко състояние. Той обаче категорично отказал и настоял договорът за исканите от него дейности и заплащането по тях от Касата да влезнат в сила още тази година.
Получил обаче законообоснован отказ от НЗОК (в него са включени и представители на Министерство на здравеопазването) и обявил, че може да вдигне стачки.
Според действащата уредба лечебните заведения, които от 1 януари 2020 са получили за първи път разрешение за дейност по ЗЛЗ, не може да сключват договори с НЗОК за оказване на болнична помощ или допълнителни споразумения за нови клинични пътеки, амбулаторни и клинични процедури, спрямо договореното през 2019г.
Освен ако същите не са били изпълнявани на територията на съответната РЗОК, не нахвърлят утвърдените стойности за това на изпълнителя на лечебната дейност или същите ограничават достъпа на здравноосигурените лица спрямо осигурената медицинска помощ от 2019г.
Преценката за разрешение или отказ за работа по нови пътеки се извършва от районните поделения на НЗОК на базата на анализ на наличните специалисти в съответния здравен район и лечебни заведения, които изпълняват тези дейности в района. В случай на недостиг на същите се предлага на Надзорния съвет на НЗОК да се одобри разширение на договора на кандидатстващата болница със съответните нови пътеки.
Необходимост обаче от такива няма в по-голямата част от поисканите от Мазнейков клинични пътеки, а за останалите договорът може да се сключи, но ще влезе с действие от 2021 г.
На базата на тези и други законови уредби като Действащи правила за бюджет на НЗОК, сключването на договор за нови клинични пътеки са отказани на МБАЛ „Света София“. Това изкарало Мазнейков от равновесие, тъй като така болницата му няма да може да осъществява дейност по тях до края на 2020г. и няма да може да осъществи допълнителни приходи.
Както преди време стана известно в медийното пространство Мазнейков оглавява класацията на болничните директори с най-тлъста банкова сметка у нас. От имуществената му декларация стана ясно, че той взима над 1 645 000 лева за една година. Това прави заплата от 137 000 лева на месец.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!