US микробиолози разказаха за скорошното измиране на човечество, науката все още е безсилна срещу тази напаст

Ключови фармацевтични компании не могат да създадат ефективно средство за унищожаването на супербактериите пише сп.Nature Biotechnology. Американски микробиолози смятат, че отсъствието на възможности за разработката на антибиотици от ново поколение ще доведе до глобална трагедия - още през 2050 г. супербактериите ще причинят смъртта на над 10 милиона души.

Лекари посочиха основните смъртоносни заплахи за човечеството през 21-ви век


Учени от Управлението за биомедицински изследвания на САЩ предупреждават, че понастоящем са създадени не повече от 12 ефективни антибиотици, а в същото време количеството видовете и типове супербактерии вече приближава няколко хиляди.

Ново страшно заболяване плъзна по света

Изследователите отбелязват, че само в САЩ всяка година от устойчиви към антибиотиците бактерии се заразяват не по-малко от 2 милиона души. Още 23 000 човека умират всяка години от преките последствия от заразяването. 

8-годишнно момченце падна от велосипед, одраска се и умря в страшни мъки

Още м.г. Световната здравна организация представи списък с 12 семейства бактерии, срещу които трябва да се разработят нови антибиотици, като при някои от тях ситуацията е не само спешна, но дори критична.

Списъкът на СЗО алармира за нуждата от изследвания за създаването на нови антибиотици като превенция пред появата и развитието на нови нелечими инфекциозни заболявания. 
 


Рискът е критичен за 3 семейства бактерии, вече резистентни към съществуващите антибиотици – Ацинетобактер баумани, Псевдомонас аеругиноза и Ентеробактерии.

С висок приоритет са 6 семейства – Ентерококус фециум, Стафилококус ауреус, Хеликобактер пилори, Кампилобактер, Салмонела и Гонокок.

Като най-слабо застрашаващи в списъка са 3 семейства – Пневмокок, Хемофилус инфлуенце и Шигели.

Набира сила ново страшно заболяване, което не се влияе от антибиотици

През следващите 10 години учените ще се опитат да създадат универсално средство за унищожаването на всички типове бактерии в организма на човека. Едновременно с това може да бъдат значително доработени и подобрени и съществуващите типове антибактериални препарати, с които медиците са лекували пациентите през последните 50 години.

Тази огромна по мащаби научно-изследователска дейност обаче изисква колосално финансиране, за да бъдат постигнати по-бързо желаните резултати по създаването на новите лекарства.

Превод: БЛИЦ