Ужас! Ето какви фатални поражения причинява COVID-19 СНИМКИ
Цитокиновата буря подтиква тялото да атакува както болни, така и здрави тъкани в отговор на опустошенията, нанесени от вируса върху съдовата система
86-годишна жена с COVID-19 е получила гангрена и почерняване на пръстите, след като вирусът е причинил силно съсирване на кръвта.
Жената, която е от Италия, се заразила през април 2020 г. и един от тежките странични ефекти бил прекъснато кръвоснабдяването на горните й крайници.
В резултат на това пръстите й почернели и се подули от кокалчетата до върха.
За съжаление, лекарите не успели да стимулират притока на кръв и се стигнало до ампутация на три от пръстите.
Според нов доклад на Европейското списание за съдова и ендоваскуларна хирургия нарича подобни случаи са "тежка проява" на коронавируса.
Смята се, че страничният ефект може да е свързан с често срещана имунна реакция към Covid, наречена "цитокинова буря".
Цитокиновата буря подтиква тялото да атакува както болни, така и здрави тъкани в отговор на опустошенията, нанесени от вируса върху съдовата система.
Случилото се с тази жена от Италия не е първият път, в който пациент с Covid се нуждае от ампутация на пръстите.
В България се стигна дори до още по-тежък случай, когато на 52-годишен мъж от Горна Оряховица се наложи да му бъде ампутиран крака след преболедуван коронавирус.
Мъж от Калифорния също остана без два пръста заради увреждания на тъканите.
Страничният ефект е забелязан и в Англия, когато баща на две деца от Кардиф, Уелс, се е заразил с коронавирус и е загубил палеца на лявата си ръка и показалеца си.
Професор Роопен Аря от Лондонския кралски колеж заяви през май 2020 г., че около 30% от пациентите с болни от коронавирус имат кръвни съсиреци.
Според него тромбозата е "основен проблем" при болестта и е важно да се помни, че Covid е многосистемно заболяване.
"Мисля, че една от характеристиките, която изглежда го разделя от други тежки вирусни заболявания, е това по-хиперкоагулируемо състояние, което на по-късен етап отключва други заболявания", твърди професор Греъм Кук от Националния институт за здравни изследвания.
Превод БЛИЦ