В България става страшно заради нова мутация на К-19
СЗО със специално предупреждение за този вариант на британския щам
Британският щам мутира у нас, като за трети път експертите от Националния център по заразни и паразитни болести са засекли изменение в проба от заразен пациент, пише "Телеграф".
Става въпрос за жена от Габрово на възраст над 70 години, която не е пътувала в чужбина. Положителният резултат от PCR теста е излязъл в първата седмица на месец май.
Пациентката е била хоспитализирана, но без необходимост от дихателна реанимация и е изписана от болницата. При извършване на целогеномно секвениране е установено, че жената е заразена с британския вирусен вариант, като е установена и мутация от особено значение - Е484К.
Това е вторият пациент у нас, при който е открита тази мутация. Първият случай е от април при мъж от София във възрастова група 60-70 г., който също не е пътувал в чужбина. Той отново е лекуван в болница, а в последствие изписан.
За първи път учени от Обединеното кралство съобщават за откриването на въпросната мутация на 2 февруари 2021 година. Съчетанието и от британски вариант B.1.1,7 с мутация Е484К има самостоятелно означение като VOC-21FEB-2. Същата тази мутация обаче се наблюдава и в съчетание и с други варианти на коронавируса, включително южноафриканския и бразилския.
Според някои изследвания Е484К подпомага способността на вируса да избегне действието на имунната система и намалява ефективността на антителата. Това прави мутацията по-заразна, тъй като е възможно да засегне преболедували или ваксинирани.
В същото време обаче оздравелите пациенти доказват, че Е484К не прави вируса по-опасен като протичане.
През месец май нас обаче бе доказана и още една мутация К417Т. Тя е типична за бразилския вирусен вариант, но бе установена при пациент, заразен с британския щам.
Мъжът е бил на възраст между 80 и 90 години от София. Хоспитализиран е в тежко състояние и необходимост от дихателна реанимация, а в последствие е починал.
Възникването на подобни мутации при пациенти, които не са пътували в чужбина, показват, че вирусът се променя в нашата страна.
СЗО определя двете мутации като такива с "особено значение", тъй като има данни, че измененията в тези позиции на спайк протеина на вируса го правят по-заразен.