Вирусологът проф. Александрова обясни защо К-19 ни изненада повторно
Коронавирусите притежават наследственост и изменчивост, поради което човешкият организъм не успява да отговори с кръстосан имунитет на COVID-19, посочи тя
5,3 нови вируса се появяват на година. Това заяви пред Bulgaria ON AIR вирусологът проф. Радостина Александрова.
По тази причина според нея появата на новия щам на грип, подобен на свинския от 2009 г., не е толкова притеснителна.
Припомняме, вирусът беше идентифициран в Китай, като опасенията са, че той може да мутира допълнително и да предизвика глобална пандемия.
По думи на проф. Александрова 60-70 от новите вируси засягат човека, като 3 или 4 идват от животни.
"Новите вируси са опасни за хората, защото нямаме изграден имунитет. Свинята е много удобна за развитие им, тя е като вълшебна колба, в която се появяват нови и нови", обясни тя и допълни, че все пак имаме някакъв изграден имунитет към свинския грип.
Проф. Александрова напомни, че пандемията през 2009 г. е била доста сериозна, тъй като е обхванала хората до 20-29 г., като смъртните случаи бяха при 60% от тях.
По нейни думи това е сравнително нов вирус, към който имаме остатъчен имунитет и в кръвта ни има антитела.
Тя посочи, че голяма част от вирусите идват от Изтока заради голямата и най-гъсто населена територия, с много голямо биоразнообразие. Такъв бил случаят с двата SARS от 2002-2003 г.
"В биологията рядко 1+1 е 2. Това е причината коронавирусът да ни изненадва", обясни вирусологът.
По нейни думи коронавирусите притежават наследственост и изменчивост, поради което човешкият организъм не успява да отговори с кръстосан имунитет на COVID-19.
Проф. Александрова заяви и че коронавирусът не показва признаци да си тръгва.