Вижте точните правила кой и кога ще може да получи направление за PCR тест

Направленията ще бъдат издавани и се издават на хора, които са със симптоми, хората със съмнения за коронавирус да се обадят на своя личен лекар

Ако пациент има положителен антигенен тест, той не може да получи направление за PCR. Ако обаче пациент има симптоми и му се назначи тест – PCR, а той пък се окаже негативен, след време при проява на симптоми, отново може да му бъде назначено изследване с PCR - за това няма ограничения, пише Монитор бг.

Направленията ще бъдат издавани и се издават на хора, които са със симптоми. За издаването на електронно направление е необходимо човек, който има съмнения за коронавирус, да се обади на личния си лекар, който, след като прецени състоянието, му изпраща по електронен път код за дадена лаборатория,с който може да се изследва безплатно за COVID-19.

Ограниченията са само за пациенти, които са положителни с антигенни тестове. На база на положителен антигенен тест пациента има право на болничен, той се лекува по предписание на лекаря си, но няма право на безплатен PCR.

Ние от Българския лекарски съюз се опитахме да спорим с НЗОК, за това че има неравнопоставеност между тестовете - при карантината на контактни лица, но не успяхме да се наложим.

Ако пък пациент сам си е направил тест за PCR и той е бил положителен, също няма право да получи направление за тестване от личния си лекар, при евентуални съмнения за повторно заразяване.

След положителен PCR, назначен от лекаря, обаче също не можем да му назначим втори след 14 дни, за да разберем дали се е изчистил от вируса.

След като решението за издаване на направления за PCR беше обнародвано в Държавен вестник в петък , за два работни дни от новата седмица, вече имам издадени 5 направления, от които 3 са положителни.

Това, което е важно да знаят пациентите, е че имаме възможност да издадем електронно не само направление за PCR, ами и за пълна кръвна картина, утайка, C – реактивен протейн, диференциално броене и рентгенова снимка.

Ограничение в тези изследвания също няма. Например, човек боледуващ от коронавирус, може да има нужда от няколко рентгенографии, за да можем да проследим и установим, как се развива болестта.

Тези изследвания се издават електронно, ако пациентът има нужда от такъв тип диагностика. Това е крачка напред в навременната грижа.

Имам пациенти, които след излекуване идват да ги прегледам и когато преценя им назначавам рентгенова снимка.

Измененията в белия дроб при коронавируса са динамични и това може да наложи да се правят няколко рентгенографии, които няма как да бъдат ограничени.

В столицата на места продължава да има липса на някой от антибиотиците за лечение covid 19. Имах пациент, които не успя да открие предписания му от мен медикамент и се наложи да търсим и да преназначавам заместител.

Важно е обаче пациентите да знаят, че заместител на предписан медикамент, се заменя след консултация с лекаря, който го е предписал, а не по предложение на фармацевта, защото именно лекаря е човекът, който е запознат най-добре със състоянието на своя пациент.

За момента все още няма съгласие рецепти да се дават по вайбър, когато става дума за пациент под карантина. Негов близък идва да получи рецептата, засега така процедираме, като разбира се, ако се наложи, може да позвънят от всяка аптека и да потвърдя или отрека за предписани медикаменти.

Автор: Д-р Гергана Николова