Западните кандидати са ясни, но какво знаем за CoronaVac - ваксината на Китай?
Методът, който тя използва, е най-традиционният от всички
Глобалната надпревара за производство на ваксина срещу COVID-19 продължава, а Китай изглежда е постигнал огромен напредък - една от нейните главни разработки, тази на Sinovac, вече си проправя път в чужбина, пише dnes.bg.
Партиди от ваксината CoronaVac пристигнаха в Индонезия и в страната вече се подготвят за масова ваксинация. Още 1,8 милиона дози трябва да пристигнат до януари. Но препарата тепърва ще завърши последните си клинични изпитания, което поражда въпроса: какво точно знаем за тази китайска ваксина?
Каква е разликата между ваксината на Sinovac и останалите препарати?
CoronaVac е инактивирана ваксина, която работи, като използва убити вирусни частици, за да изложи имунната система на вируса, без да рискува сериозен отговор на заболяването.
Ваксините Moderna и Pfizer са РНК ваксини - което означава, че част от генетичния код на коронавируса се инжектира в тялото, карайки организма да започне да произвежда вирусни протеини, но не и целия вирус, което е достатъчно, за да обучи имунната система да атакува.
"CoronaVac използва по-традиционен метод за създаването на ваксини, който се използва успешно в много добре известни ваксини като тази против бяс", казва доц. Луо Дахай от Технологичния университет в Нанянг пред BBC.
"Ваксините с РНК са нов тип ваксини и понастоящем няма успешен пример, който да е използвани сред населението", добавя проф. Луо.
На хартия едно от основните предимства на Sinovac е, че може да се съхранява в стандартен хладилник при 2-8 градуса по Целзий, подобно на ваксината на Оксфорд, която е направена от генетично модифициран вирус, който причинява обикновена настинка при шимпанзетата.
Ваксината на Moderna трябва да се съхранява при -20°С, а тази на Pfizer при -70°С.
Това означава, че както ваксината Sinovac, така и ваксината Oxford-AstraZeneca са много по-полезни в развиващите се страни, които може и да не успеят да намерят начин да съхраняват големи количества ваксини при толкова ниски температури.
Колко е ефективна?
Все още е трудно да се каже. Според научното списание Lancet, в момента разполагаме с информация само от първата и втората фаза на клиничните изследвания на CoronaVac.
Жу Фенгкай, един от авторите в списанието, казва, че тези резултати - които се основават на 144 участници във фаза 1 и 600 във фаза 2 - означават, че ваксината е "подходяща за спешна употреба".
През септември говорител на Sinovac заяви, че са били проведени тестове на повече от 1000 доброволци, от които "някои са показали само малка умора или дискомфорт ... не повече от 5%".
Компанията започна изпитания от фаза 3 в Бразилия - която отчете втория по големина брой на жертвите в света - по-рано през октомври.
Те бяха прекратени за кратко през ноември след като един от доброволеците почина, но работата бе бързо възобновени, след като беше установено, че смъртта му няма връзки с ваксината. Партньорът на Sinovac в Бразилия, The Butantan Institute, заяви, че очаква Sinovac да публикува резултати от своите опити преди 15 декември.
Проф. Луо обяснява, че в този момент е трудно да се коментират ефикасността на ваксината, "предвид ограничената налична информация".
"Въз основа на предварителните данни ... CoronaVac вероятно е ефективна ваксина, но трябва да изчакаме резултатите от изследванията от третата фаза," каза той. "Тези проучвания са единственият начин да се докаже, че ваксината е безопасна и ефективна за използване на популационно ниво", казва той.
Колко дози могат да произведат годишно?
Sinovac ще може да произвежда 300 милиона дози годишно в новопостроеното си производствено предприятие от 20 000 кв. м, каза неговият председател пред държавната медия CGTN.
Както всички останали ваксини срещу COVID-19, и CoronaVac се поставя на две дози, което означава, че в момента е в състояние да имунизира само 150 милиона души годишно - малко над една десета от населението на Китай.
И все пак дози вече се доставят за Индонезия, а Sinovac е подсигурил сделки с Турция, Бразилия и Чили.
Не е ясно колко може да струва ваксината, но по-рано тази година се говореше за цена от 200 юана (29,75 долара) за двете дози. Bio Farma, която оперира в Индонезия, заяви, че на местно ниво ще струва около 200 000 рупии (13,60 долара).
Цената все още е много по-висока от тази на ваксината на Оксфорд, която струва 4 долара на доза, но по-ниска от тази на Moderna, която се продава за 33 долара на доза. Moderna заяви, че цели да достави 500 милиона дози през 2021 г., а AstraZeneca заяви, че ще произведе 700 милиона дози до края на първото тримесечие на 2021 година.