Здравен експерт посочи къде в България трябва да затегнем К-19 мерките
Шарков коментира, че в момента трябва да има по-тежки ограничения само там, където има рязко увеличаване на зараза с коронавируса - а не навсякъде
"Точно сега е моментът да се каже какво трябва да е бъдещето на здравната система и как тя трябва да бъде подсигурена, за да бъде устойчива и на бъдещи пандемии".
Това каза за БНР Аркадий Шарков, експерт по икономиката на здравеопазването и макроикономист, преди Осмия национален фарма форум на сп. „Мениджър" на тема „Повратна точка – политиките, промените, платформите“.
Шарков коментира, че в момента трябва да има затваряне само там, където има рязко увеличаване на зараза с коронавируса - а не навсякъде.
Експертът посочи също, че има достатъчно финансиране в системата на здравеопазването, но разпределението им е неравномерно особено в болничната помощ.
"Болниците са 380, част от тях в лошо състояние, с недостатъчен ресурс, разхвърлян навсякъде и затова оптимизацията на този ресурс е ключова, когато говорим и за разходите за болнична помощ, и те да бъдат разпределени така, че да се постига и качество на лечението, а не болните да се разкарват от една болница в друга, защото са недолекувани..."
По думите му пълноценно здравеопазване изисква от една страна широка политическа подкрепа, а не нападение между различните партии - за него трябва да има надпартиен консенсус:
"Да - никой политик не иска да затваря болници, но има такива болници, че е по-добре да се лекуваш в къщи..."
Държавата у нас дава около 4,2 на сто от БВП за здравеопазване, а доплащането е около 3,8 - 4 на сто на сто от пациентите, напомни още експертът:
"Ако говорим за официализация на доплащането например в болничната помощ, може би е по-добре да се направи чрез доброволно допълнително здравно осигуряване, да има ценоразпис за всичко, защото здравеопазването никога не е било безплатно, а когато има официално доплащане, ще се вижда колко струва едно лечение.
Така ще се изсветли колко струва всяка процедура и лекарство, ще има предвидимост на процеса, ще се вижда колко реално достигат парите по една клинична пътека и така ще се върви към развитие на процеса за остойностяване на клиничните пътеки ", поясни още експертът по икономиката на здравеопазването Аркади Шарков.