Здравната министърка заговори за национален локдаун с нови ограничения
По думите й благодарение на модела на МЗ за управление на кризата с COVID-19, се отчита и броят на заболелия медицински персонал
"14-дневната заболеваемост варира в различните области на страната. От 265 на 100 хиляди души – до 2369 души на 100 хиляди души в Благоевград. Тези големи разлики се обуславя от различни фактори. Затова всеки Областен щаб в зависимост от обстановката взема мерки на регионално ниво. При тази голяма разлика на регионално ниво – ограничения на национално ниво не са необходими”.
Това заяви в студиото на „Събуди се” министърът на здравеопазването професор Асена Сербезова.
По думите й благодарение на модела на Министерство на здравеопазването (МЗ) за управление на кризата с COVID-19, се отчита и броят на заболелия медицински персонал.
„Броят на леглата може да се увеличи, но много е важно кой ще ни лекува. Заболеваемостта на медицинския персонал се следи ежедневно”, категоричен е министърът. Като проблемни области тя посочи София-град, Благоевград, Перник, Стара Загора. И припомни, че мерките се взимат на областно ниво.
Мерки на национално ниво с масово затваряне на училища не са необходими, посочи тя и добави, че благодарение на новия модел на правителството, с който се управлява кризата, се отчита заболеваемостта не само сред децата, но и сред медиците.
Според нея е важно как протича вирусът, как се лекува заболяването, как се натоварва системата и броя на спешните повиквания. Това са повече от 10-15 фактора, посочи Сербезова.
"Максимално сме отразили желанието на МОН да бъде запазено присъственото обучение за малките ученици. Към настоящия етап се запазва присъствения учебен процес. Ваканцията, която обяви министърът на образованието акад. Николай Денков, ще даде възможност за почивка без това да повлияе негативно на учебния процес", обясни здравният министър проф. Сербезова.
Тя апелира да се увеличи ваксинационния обхват. "Категорично е ясно, че тези, които стигат до интензивните отделения, в повечето случаи не са ваксинирани", каза още министърът на здравеопазването.
Според нея е логично като се повиши ваксинационният обхват да се мисли в посока облекчаване на мерките. И припомни, че 24 държави в ЕС се използват т.нар. зелени сертификати за обекти с обществено предназначение и 100% за пътуване.
На този етап няма да отпадне сертификатът за антитела, припомни още тя.
Във връзка със зеления сертификат и неговото отпадане при 60%, Сербезова заяви, че в 24 държави от ЕС, се използват така наречените зелени сертификати. Зеленият сертификат не е българска иновация, а много от държавите го използват като средства за движение и обществено предназначение, изтъкна здравният министър.
С темповете на ваксинация, с които се ваксинираме е трудно да се каже кога ще стигнем 60% ваксинация, призна Сербезова. От 1 февруари при пълен ваксинационен курс, зеленият сертификат ще важи 270 дни. Няма по-голям стимул за ваксинация да се съхрани животът на хората, които обичаш, подчерта Сербезова.
Над 90% от хората, които стигат до интензивно лечение не са ваксинирани. По отношение на смененото ръководство на болница "Лозенец", проф. Сербезова уточни, че към настоящия момент не би искала да изнася данни дали има или няма злоупотреби в болничното заведение.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!