Здравният министър обясни как пръстовият отпечатък блокира лечението на пациенти

На 16 март Върховният административен съд ще разгледа делото за въведения от Москов идентификатор

Делото за пръстовите отпечатъци в болниците е насрочено за 16 март 2017 година. Становището на страните в спора около въведената през ноември електронна автентификация е, че прилагането й в извънболничния сектор може едноактно да я блокира. Срещата, инициирана днес от служебния вицепремиер и министър на здравеопазването д-р Илко Семерджиев, събра представители на Министерския съвет, Националната здравноосигурителна каса и организациите, които атакуваха отпечатъците пред ВАС -Националното сдружение на частните болници, Сдружение „Център за защита правата в здравеопазването“ и Федерация „Български пациентски форум“, съобщават от пресцентъра на здравното ведомство.

„Ще вземем всички необходими мерки за нормативно саниране на проблема относно извънболничната помощ и се надявам до средата на април да има решение в полза на пациентите и здравната система“, каза министър Семерджиев.

Ръководството на НЗОК представи официалното си становище до здравното министерство, че няма данни за реализирани икономии от пръстовите отпечатъци, освен това системата често блокира и поставя на изпитание болничната помощ. При над 40 милиона прегледа годишно в извънболничния сектор това е лавина от грешки, която може да помете здравната система. Към аргументите за отмяна на електронния автентификатор се добавят и проблемите на пациентите с хронични заболявания.



„Звънят ни пациенти на хемодиализа от цяла България, хора с онкологични заболявания и псориазис. Получаваме стотици жалби на ден заради пръстовите идентификатори“, заяви Иван Димитров от Българския пациентски форум.

Председателят на Центъра за защита на правата в здравеопазването д-р Стойчо Кацаров сподели, че е удовлетворен от политиката на новия екип на здравното министерство.

„Най-сетне чух гласа на разума. Не разграждаме никакви контролни механизми, а премахваме глупост“, обяви д-р Кацаров.
Позицията на Министерския съвет е да се изчака решението на 5-членния състав на ВАС на 16 март. Дотогава Наредбата за достъп ще действа в болничната помощ.

Със санирането на проблема с пръстовите отпечатъци в извънболничната помощ ще отпадне и ключовата пречка за подписване на Националния рамков договор за медицинските дейности за 2017 година.