Жени Начева: Не бяхме изненадани от действията на прокуратурата в ТЕЛК системата

Има места, където системата работи много добре, но има и изключения. Така че до известна степен не бяхме изненадани от действията на прокуратурата относно злоупотребите в ТЕЛК системата. Това приза заместник-министърът на здравеопазването Жени Начева в студиото на сутрешния блок на БНТ. Тя поясни, че се подготвят промени в нормативната уредба, които да гарантират по-засилен контрол.

,,Пътят на пациента до освидетелстването му трябва да бъде наблюдаван и следен много внимателно. Като конкретна мярка, която ще бъде предприета от наша страна, е да бъде изисквана абсолютно цялата документация, цялото здравно досие на пациента – пътят му от общопрактикуващия лекар до комисията. Защото в момента в системата съществува информация само и единствено за медицинските документи, с които се явява на комисия'', посочи заместник-министърът по здравеопазването.

Начева акцентира и върху т.нар. Национална здравна информационна система като допълнителна мярка срещу злоупотребите в ТЕЛК-овете.

,,Комисия ще разгледа тази седмица подадените оферти и ще бъде избран изпълнител или изпълнители. Мога да кажа, че на този етап сме обнадеждени нещата да се получат. До края на годината би трябвало да имаме основни разработки по модулите на системата. Искаме да гарантираме, че ще бъдат взети правилните решения и че болните хора ще получат необходимата грижа и че ще има прозрачност по отношение на ТЕЛК-овете'', коментира тя.

По въпроса с нападението над медицински лица Начева посочи, че новите 400 линейки, които страната ни ще получи, ще бъдат оборудвани с паник бутони, които веднага да сигнализират при агресивни действия от страна на пациените.

,,С министерството на образованието взехме решение да се възобнови висшето образование в сферата на парамедиците, като първите от тях ще започнат да се обучават за такива още от следващата учебна година'', отговори Начева на въпрос, касаещ недостигът на кадри в Спешната помощ.

По отношение на белодробните трансплантации заместник-министърът заяви, че първият български пациент ще замине за Виена още през март.

,,Екипите вече са ясни, като техния брой може да бъде разширен. Първият екип се състои от петима души и професор Валтер Клепетко вече се запозна с тях и обучението им ще започне през май'', разкри Начева и добави, че бъдещето на трансплантациите у нас зависи от Програмата за донорство и екипната работа.

,,Разбира се, разчитаме много и на доверието на пациентските организации, защото това преди всичко е и екипен процес'', заключи Жени Начева.