Д-р Николов посочи напитките, забранени в жегата
Ускореният пулс при повишена температура на въздуха е физиологичен защитен механизъм и не е притеснителен, стига да е в определени граници
Летният сезон е в разгара си. Какви рискове за сърцето крият високите температури и какви правила трябва да се спазват, за да се предпазим от сърдечносъдови усложнения - на тези въпроси отговаря кардиологът в Университетска болница “Александровска” д-р Павел Николов.
- Д-р Николов, влияят ли горещините на сърдечната дейност и как?
- Човешкият организъм е устроен така, че може да понесе големи вариации в температурата на околната среда, докато малко повишаване на телесната температура (например с 3 градуса) може да има сериозни последствия и увреждания. Притежаваме два основни защитни механизма, които се активират в горещото време - повишаване на кръвотока в кожата и потоотделянето. Те от своя страна са в пряка зависимост със сърдечносъдовата система.
Като компенсаторна реакция се повишава помпената функция на сърцето, увеличава се сърдечната честота. Поради тази причина и пациенти със сърдечносъдова недостатъчност по-трудно понасят горещините.
Цялото интервю, четете в zdrave.to