Д-р Тодоров: Никога не правете това на плажа

Използвайте фотозащитни продукти с фактор 50+

В разгара на лятото все по-актуална става темата за ползата и вредата от слънцето. Кои лъчи са вредни и кои полезни? Колко време да стоим на плажа? Какви слънцезащитни средства да използваме? С какво да облекчим изгорялата кожа?

Потърсихме отговор на тези въпроси от дерматолога от Клиниката по дерматология и венерология на Военномедицинска академия в София д-р Венцеслав Тодоров.

- Д-р Тодоров, полезно или вредно е слънцето през лятото?

- Ползата е всеизвестна. Ултравиолетовите лъчи са изключително важни за опорно-двигателния апарат, за синтеза на витамин D.

Витамин D регулира метаболизма на калция в организма, а това е важно за растежа и здравината на костите, за нервната система, за имунната система, важен е за профилактиката и лечението на много сърдечни и автоимунни заболявания. Но в днешно време слънцето може да бъде и коварен враг.

Вече е променен спектралният състав на ултравиолетовото лъчение и силните слънчевите лъчи могат да причинят тежки изгаряния. Вследствие на това настъпват промени по кожата, уврежда се ДНК на клетките и се образуват кожни тумори. Голяма част са доброкачествени и при повечето хора са естетичен проблем. Но има и злокачествени тумори, за които се налага оперативно лечение.

Един от най-злокачествените тумори е малигненият меланом.

Цялото интервю с д-р Тодоров, четете в zdrave.to