Д-р Владимирова: В условията на криза се задълбочиха и психичните разстройства

Пандемията, а сега и войната нанасят поражения върху психиката ни по различен начин, но хората, върху които не е оставила драматичния си отпечатък, са все по-малко

Д-р Росица Владимирова е психиатър в Клиниката по психиатрия към УМБАЛ „Александровска“. Д-р Владимирова е завършила Медицинския университет в София. От 2014 г. е доктор по медицина със защитена докторска дисертация.

Учебен асистент е към Катедрата по психиатрия на МУ – София, от 1997 г. Има квалификация по клинична електроенцефалография. 

Професионалните й интереси са в областта на клиничната психофармакология и клиничната психиатрия. Има публикации, научни статии и обзори в наши и чужди научни списания. Участие в национални и международни научноизследователски проекти по генетика и невропсихиатрична генетика. 

Експерти предупреждават, че страхът е в основата на многобройни психични разстройства, особено ако дълго време не му се обръща внимание. Тогава можем да започнем да се страхуваме и без да съществува реална заплаха.  А реални заплахи в днешно време дал Господ - болести, икономически и енергийни кризи, война... 

Страхът  може лесно и незабележимо да вземе превес над нас и да повлияе отрицателно върху цялостното ни мислене, чувства и постъпки.

Как се отразява на психиката ни ковид-пандемията и нейните последствия, войната в Украйна и стремглаво галопиращите цени, нарасна ли броят на пациентите в психиатричните клиники и коя е “червената лампичка”, че трябва да потърсим помощ от специалист, на тези въпроси отговаря д-р Росица Владимирова, психиатър. 

- Д-р Владимирова, всички с тревога следим  какво се случва в Украйна. Кога обаче тази тревога излиза извън нормалността на човешкото поведение?

- В 21-ви век  се налага да се справяме за съжаление, с много тревоги и не че в други времена хората не са подлагани на такива. Изправени сме пред криза, която негативно  засяга психичното ни благосъстояние.

В режим на криза човешкият мозък инстинктивно ограничава функционирането си на по-високо ниво, което  ни позволява да планираме, но вместо това  мисленето ни се пренасочва към първичния и непосредствен отговор на заплаха. 

Интервюто с д-р Владимирова, четете в zdrave.to