Kaкъв е най-големият проблем на преболедувалите К-19
1/3 от хората, минали през интензивни отделения, са получили и сънна апнея
Лекари специалисти представиха научни проучвания на български и европейски здравни специалисти как коронавирусът влияе върху съня.
Доказано е, че вирусът засяга и мозъка и заразените страдат от безсъние, главоболие и тревожност. Това заяви на пресконференция в БТА Петър Чипев, пулмолог и специалист по медицина на съня.
Той обясни, че безсънието е породено от страх заради оставане без работа, а при децата - и заради смените в учебната среда. Доказано е също, че коронавирус води и до бърнаут заради безсънието.
"Две италиански проучвания показват, че коронавирусът е довел и до по-лоши сънища - кошмари. На фона на вируса хората сънуват повече и сънуват по-лошо", обобщи Чипев.
1/3 от хората, минали през интензивни отделения, са получили и сънна апнея, доказва друго проучване, посочи специалистът и добави, че неслучайно напоследък на пациенти се изписва хормонът на съня мелатонин.
Проучване пък показва каква е връзката между съня и ваксинацията срещу коронавирус - хората, които спят повече, имат повече антитела, стана ясно на пресконференцията. Така например всеки час сън повече води до повече образувани антитела.
От своя страна д-р Филип Алексиев - специалист по медицина на съня, специализирал сомнология в Берн, Швейцария, добави, че около 25% от анкетирани пациенти обясняват, че имат промени в качеството на съня, а голяма част имат безсъние.
Проучванията са направени със съдействието на фондация Inspiro и на Българска асоциация по когнитивно-поведенческа психотерапия и бяха представени по повод 17 март, петък - Ден на съня.