Каква вреда може да ни нанесе шумът?

Живеем в свят, в който изкуственото преобладава. Онова, което консумираме обаче, дори когато спазваме здравословен хранителен режим, не винаги се оказва полезно за нас. Освен че ни бърка в джоба, често ни бърка и в здравето! Днес обръщаме специално внимание на нещо, от което страдаме всички – някои по-качествено от други. Шумът! Има го навсякъде около нас, затова е важно да знаем не само до какви вреди може да доведе, но и как да се предпазим максимално от вредното му въздействие.

Времето, в което живеем, представлява комбинация от хипер динамика и бърз темп на високите технологии. Всичко това, малко или много, е свързано със създаване на шум. Вредата от шума пък вече е сигурна характеристика на модерния живот.

За съжаление, в повечето случаи в домовете ни, по време на работа, дори по време на отпуските ни, нежеланият шум влияе негативно върху качеството на нашия живот. Добре известно е, че силният шум може да нанесе дълготрайни вреди на здравето. Хората, които са изложени непрекъснато на високи шумови нива – например в дискотеки и на музикални концерти, може да страдат от загуба на слуха. Тя се дължи на увреждане на слуховата система следствие на звуци с висок интензитет. Такива увреждания може да се причинят също и от фойерверки и изстрели от пистолет.

Важно е да знаете, че и извън тези високи шумови нива, шумът може да вреди. Дори и когато е умерен – от порядъка на 85 децибела – какъвто е звукът на алармата на часовника. Увреждането може да се получи обаче само ако сме изложени дълго време на този умерен шум.

Повишава налягането, намалява съня

Интересно обаче какво се случва с шума с нисък интензитет? Подобни звуци се произвеждат от пътния трафик и домашните електроуреди. Те не застрашават слуха ни директно, но могат да засегнат физическото и психическото ни здраве. Защото неопределеният шум повишава налягането, причинява умора, намалява съня, повишава стреса, влияе негативно на храносмилането и пречи на концентрацията. При хората, които живеят в райони с високи шумови стойности, като летища, например, рискът от хипертония е по-голям в сравнение с онези, които живеят далече от летищата.

До какво води шума и как възприемаме различните децибели, четете в zdrave.to