Родителите изпадат в паника! Нов вирус, който удря в корема, тръшка децата, всяко второ стига до болница

Нов вирус удря в корема и предизвиква силни болки. Заразата се лепи предимно на малки деца и хвърля в паника майките, пише „Телеграф“. Оказва се, че всяко второ хлапе стига до болница, защото родителите смятат, че става въпрос за апендицит. Само за седмица остри респираторни заболявания са натръшкали над 1000 малчугани. Освен стомашни проблеми и разстройство, вирусът предизвиква също повръщане и висока температура, която може да достигне дори до 40 градуса.

„Много майки идват притеснени в кабинета и обясняват едно и също – през нощта детето ми се събуди внезапно и започна да повръща като фонтан, няколко часа по-късно вдигна температура, която сваляме за малко, но тя отново се покачва“, споделя д-р Маргарита Петкова, общопрактикуващ лекар и педиатър. По думите ѝ тези заболявания са обичайни за сезона и симптомите са едни и същи всяка година.

„Силната стомашна болка е нещо ново като оплакване сред децата, но при чревни инфекции като ентероколит например е нормално да я има“, казва още педиатърът. Заедно с този вирус върлуват и други зарази, които предизвикват хрема, болки в гърлото, уголемени сливици и температура.

Обикновено неразположението минава за 3-4 дни, но в някои случаи може да продължи и седмица. „Тези заболявания са силно заразни и в повечето случаи детето, което се разболява от градината или от училище, впоследствие заразява цялото семейство. Неприятно става к, когато има бебе или малко дете, при което подобно нещо може да доведе до усложнения. Това обаче не се случва често“, казва още д-р Петкова.

И това е интересно: Прополисът - пчелният антибиотик - четете на най-полезния здравен сайт zdrave.to.

Въпреки вълната от натръшкани хлапета, общата заболеваемост за страната е ниска. Заедно с обичайните за това време на годината зарази продължават да се регистрират нови случаи на шарка. Всяка седмица варицела налазва по около 100 деца, а от началото на годината съобщените случаи са 18 200. Това обаче е далеч по-малко от отчетените за същия период през миналата година, когато варицела е изприщила близо 25 00 души.

Случаите на скарлатина тази година са 2443, но също са с около 1000 по-малко, в сравнение с 2016 г. Въпреки намаления брой на заболелите обаче само в София всяка седмица се регистрират дихателни инфекции заради шарките. Заедно с варицелата и скарлатината, върлува и розеола, позната още като шеста болест. Тя тръшва предимно деца до 3-годишна възраст, като започва с много висока и упорита температура, след която се появява и обрив.  

Междувременно вирусологът проф. Тодор Кантарджиев даде безценни съвети за това как да се предпазим от страшния вирус.