US-психолози установиха какво точно чувстват хората преди смъртта си

Какво усещат хората на прага на смъртта? Този въпрос ги вълнува от вечни времена. Психолози твърдят, че страхът от смъртта го има във всеки човек. Напълно е възможно обаче, емоциите на хората, които се прощават с живота, да са значително по-позитивни, отколкото е прието да се смята.  

При повечето хора смъртта се асоциира с ужас и кошмар. Но тези, които действително се оказват лице в лице с приближаващата смърт не винаги пислят толкова негативно, обяснява Курт Грей от Университета на Северна Каролина (University of North Carolina).

Авторите са провели експеримент, в който изучавали блоговете на неизлечимо болни пациенти, които впоследствие са починали от рак, например. В контролната група пък била поставена задача доброволците да си представят, чеса неизлечимо болни и им остават само няколко месеца живот.  

С помощта на специално разработена компютърна програма учените анализирали всички записи, за да установят колко често се срещат в тях думите: страх, ужас, тревога, щастие, любов. 

И това е интересно: Родители и деца, уви, не обсъждат секс, смърт, раздяла - четете на най-полезния здравен сайт Zdrave.to

Установено било, че в блоговете действително неизлечимо болните пациенти позитивните думи се срещали много-по-често отколкото в записите на менте пациентите. Записите на действително умиращите били напълнени с любов и смисъл. 

Аналогични резултати били получени при анализиране на предсмъртни думи на осъдени на смърт и на мними затворници, които трябвало да си представят, че скоро ще бъдат екзекутирани. И отново думите на обречените на смърт били много по-малко негативни.

Така и в двата експеримента било установено, че умиращите хора много по-често се замислят над смисъла на живота, религията, семейството. Ето защо, смятат учените, емоциите на хората, които се готвят за края на жизнения си път, в действителност съвсем не са такива, каквито си ги представят повечето от нас. 

Превод: БЛИЦ