ВНИМАНИЕ! Ето как можете да докарате рак на кожата на детето си
В началото на летния сезон въпросът да водим или не бебето на плаж отново е актуален. Как да направим тен без да навредим на комфорта на детето съветва известният микропедиатър и началник на неонаталогичното отделениев университетска болница „Дева Мария“- д-р Мария Търнева пред Флагман.
Всички знаят златното правило за бебета и малки деца- никакъв плаж в най-активното слънце. Често обаче го пренебрегваме, опитвайки се да убедим себе си, че в количката, под чадъра или на сянката, където сме оставили детето, е безопасно. Доказано е, че над 60% от UV лъчите успяват да проникнат и през най-плътния чадър.
Друг факт е, че на плажа UV лъчите се увеличават с 25%, заради отразяването в пясъка, и с 50% заради отразяването във водата. Това е причината д-р Търневада съветва да се придържаме строго към правилото да водим бебето на плаж в часовете преди 10 ч. сутринта и след 17 ч. Слънчевите изгаряния в детска възраст са изключително опасни. Кожата има памет и в зряла възраст може да отговори с рак. Именно на модата по слънчевите бани учените отдават многократното увеличение на рака на кожата и рака на гърдата в днешно време.
И това е полезно - Мазила причиняват алергичен дерматит при излагане на слънце - още по темата четете на най-добрия здравен сайт zdrave.to
Дори и само при разходка, откритите части на децата трябва да са намазани със слънцезащитна козметика с висок фактор. Много родители си мислят, че излагането с часове на слънце води до повишаване на витамин D. Всъщност, за синтеза на витамин D са необходими едва 15 минути дневно на слънце. Модерните напоследък очила за най-малките също трябва да бъдат внимателно подбрани, за да не увредят очите. Некачествените тъмни стъкла разширяват зениците, през които необезпокоявано проникват UV-лъчите и могат да доведат до сериозни проблеми. Задължителен аксесоар са шапките- в светли цветове и от естествени материи.
Опасността от слънчево изгаряне не е единствената, която дебне децата на плажа. Прегряването и обезводняването също могат да доведат до сериозни последици при най-малките. Много е важно родителите да следят дали детето приема достатъчно течности и дали не изглежда непривично отпуснато. Особено вредна практика е да се оставя бебето в количка на плажа, тъй като затворената среда още повече повишава температурата.
„В почти 30-годишната си практика многократно съм виждала бебета със слънчеви изгаряния или обезводнени след плаж. Проблем е, че признаците не се появяват веднага и родителите могат дори да не осъзнаят, че са прекалили, докато са на плажа. Голяма част от уврежданията от ултравиолетовите лъчи се случва няколко часа след като сме се излагали на слънце.“ обяснява д-р Търнева.
„При малките деца прекаляването с плажа протича много драматично- може да се появят обриви, температура, дори рани от изгаряне, обезводняване.Не са редки случаите, в които се стига до реанимация на детето. Всички родители трябва да следят за признаци на обезводняване през лятото и ако усетят детето си вяло, отпуснато, ако детето започне да повръща- да потърсят медицинска помощ.“ съветва неонатологът.