Онколог разкри може ли специална диета да ни спаси от рака и защо тя не помогна на Стив Джобс

Действително ли 80% от случаите на рак на гърдата и на червата могат да се предотвратят с правилна диета? Успя ли вегетарианският начин на хранене да удължи живота на Стив Джобс!

Отговор на тези и други въпроси откриваме в интервю с д-р Елена Жукова - специалист в онкологичния център “Sofia”, клиники “Медицина”, намиращ се в руската столица Москва. Д-р Жукова е член на професионалната общност на онколозите химиотерапевти. Предлагаме ви в превод интересния и полезен разговор с д-р Жукова. 


- Д-р Жукова, вие от години работите с пациенти в клиники “Медицина”. От гледна точка на вашия опит достатъчно ли е пациентите да имат вяра във възможностите на “диета против рака”? И въобще съществува ли такава диета?
- За съжаление диета против рака не съществува. Правилното хранене е способно да предотврати някои хронични заболявания. Именно в това е ползата от него, тъй като редица хронични заболявания провокират развитието на рака. Храненето може да облекчи определени състояния - повишено кръвно налягане след курс по химиотерапия; цистит; ендокринологични нарушения. Всички наши пациенти получават професионални препоръки за начина на хранене при най-различни състояния. И, разбира се, изцяло им се доверяват.  

- В статия, публикувана в британско медицинско издание, заявяват, че 80% от случаите на рак на млечната жлеза и на червата могат да се предотвратят с диета. Вашата практика потвърждава ли тези данни? Хората, които идват при вас с такива диагнози, действително ли са се хранили неправилно?
- В повечето случаи ракът на млечната жлеза възниква под въздействието на негативните фактори: травми, наднормено тегло, хормонални нарушения и пр. Очевидно е, че правилното хранене може да игнорира редица от тези фактори, например наднорменото тегло и ендокринните нарушения. 

Относно рака на червата връзката с храненето е още по-очевидна: при употреба на голямо количество месо продуктите на обмяната се задържат в червата и действат като канцерогени. Това може да се избегне само ако наблягате на целулоза, т.е. - плодове и зеленчуци. Защото съединителната тъкан изкарва от организма продуктите на белтъчната обмяна. Така че може да се каже, да, храненето има профилактично значение, но аз не се наемам да твърдя, че това ще предотврати 80% от случаите на тези два вида рак. 

- Имали ли сте сред вашите пациенти случаи на т.нар. “продуктова интуиция”, когато човек е започнал да се храни с някакъв “нехарактерен” за себе си продукт? 
- Резките промени в хранителните навици винаги са повод да се обърнете към лекар. Това всъщност е опит на организма да съобщи за възникнал проблем. И най-важното в този момент е да се проведе комплексно изследване на организма. При нас такова изследване може да се проведе амбулаторно за 2-3 дни, без да се откъсвате от ежедневните си занимания. За това няма да узнаят дори близките роднини, ако, разбира се, вие самите не им разкажете. Клиниката разполага с всички съвременни диагностични възможности и то на най-високо ниво. При нас резултатите от хистологичното изследване са готови още на следващия ден. Но най-важното за вашите читатели е да не игнорирате сигналите, които подава организмът - нашите възможности в лечението на онкологичните заболявания са огромни и колкото по-рано бъде поставена диагнозата, толкова са по-големи шансовете за оздравяване.

- След смъртта на Стив Джобс имаше много спекулации. Американският лекар Мак-Дауъл изчислил, че раковите клетки са се появили в задстомашната жлеза на Джобс още на 24 години. И само строгата вегетарианска диета му е позволила да доживее до 48 години. Как ще коментирате тези твърдения?
- Джобс страдаше от рядък вид рак - той засяга само 3 до 5% от всички случаи на рак на задстомашната жлеза. Става дума за невроендокринен тумор, който расте бавно и се лекува добре, ако се третира истински, а не с “алтернативни” методи, както направи Стив Джобс. Със своето непоследователно поведение той провокира прогресиране и метастазиране на тумора в други органи и тъкани. Може болният да се придържа към всякакви диети, но основното е да не се отказва от лечение. Съгласно статистиката 95% от пациентите с невроендокринен рак на задстомашната жлеза се излекуват. Нашата практика го доказва - пациентите ни с такава диагноза получават най-съвременна терапия и живеят активно още дълги години.   

- Съгласна ли сте с препоръките на диетолозите, че менюто на 2/3 трябва да се състои от плодове и зеленчуци, желателно е да бъдат пресни? Можете ли да споделите с читателите полезни рецепти, ако имате такива?

Отговорът на д-р Жукова може да прочетете в най-полезния сайт Zdrave.to.