ХИПОТЕЗА
Още през 1946 г. акад. Михаил Димитров опровергава версията.

В продължение на повече от половин век в печата периодично се появяват публикации, посветени на темата къде всъщност е роден Христо Ботев. Привеждат се и редица “факти” и твърдения. Много врачани и жители на врачанското село Осен твърдят, че именно това селище е родното място на поета.

Първият най-сериозен аргумент, поддържащ тази версия, е дописка на самия Ботев в бр. 48 на в. “Свобода”, в която той съобщава за извършена кражба в селото, и се подписва като жител на Осен. Други изследователи пък се позовават на факта, че бащата, даскал Ботьо Петков, е учителствал в това врачанско село и по това време там се е родил синът му Христо. Местни врачански патриоти пък открай време развиват теорията, че неслучайно Ботев с четата си е слязъл на Козлодуйския бряг и е тръгнал към Врачанския балкан, защото искал да се бие за свободата на родния си край. Има и още десетки други версии, които е излишно да изброяваме сега.
Този въпрос е вълнувал и Мано Облаков от Бяла Слатина, общественик и културен деец, но преди всичко върл патриот на Врачанския край. Като народен представител той успява да лансира идеята Бяла Слатина да бъде обявен за град и това става реалност. Вълнувайки се от “легендата” за родното място на Ботев, през ноември 1946 г. пише писмо до известния ботевед и директор на Института “Ботев-Левски” академик Михаил Димитров. Не минават няколко дни и ученият изпраща своя отговор. Ще използваме само няколко извадки от пространното писмо.
“… Христо Ботев е роден и отрасъл в Калофер, дето баща му е бил учител. Уч. (ителя) Ботю не е учителствувал в с. Осен. Известно време през живота му е ставало дума да дойде за учител във Враца, но това не е станало.
Защо Ботев пише, че Осен е родното му село? Лично аз мисля, че той е искал с авторството си на “Пътни бележки” да представи работата така, като че ли той случайно е минал или случайно е бил по-рано в Калофер. А може би е искал да придаде по-голяма достоверност на факта за кражбата в с. Осен, следователно да използва този факт като агитационно средство.
… Представете си сега, че за кражбата в с. Осен Ботев е добил сведения от някой от Враца, близък или по-точно човек, който е имал възможност да научи това от самите турски власти. В такъв случай обнародването във вестника на този факт би хвърлило подозрение върху дописника; за да го закрие, редакторът пише, че е роден в с. Осен, и т. н. Точно какво е движело Ботева, за да напише цитираните от Вас негови думи, това, разбира се, е трудно да се каже с положителност, но че той се е движел от страничен някой мотив, без да разкрива истински факти из своя живот, в това можем да не се съмняваме.”

7.ХІ.1946 г. София
М. Димитров

Писмото на академик Михаил Димитров категорично опровергава версията, че Ботев се е родил в с. Осен. Освен тази дописка други писмени данни няма, напротив новооткрити документи през последните години в Румъния недвусмислено потвърждават – Ботев е роден в Калофер. Все пак, игнорирайки или не познавайки становището на акад. Михаил Димитров, много журналисти или търсещи сензации хора многократно развиваха тази версия. Никак няма да е чудно, ако и за в бъдеще бъдем свидетели на подобни публикации.

Бел. ред.: По-възрастните наши читатели вероятно си спомнят как в края на 50-те и началото на 60-те години на м. в. битуваха слуховете, че Ботев не е бил убит, че е хванат от турците и е заточен в Диарбекир, че загубил паметта си и живял повече от 100 години, и пр. Легенди, които дълго време се разпространяваха сред хората, но, уви, не намериха никакво реално потвърждение. Е, ако някой знае нещо повече за осенската версия като родно място на Христо Ботев, нека ни пише. С удоволствие ще публикуваме писмото му.