Опитай късмета си с БЛИЦ ГЕЙМ!

Волейболистите на България размазаха тези на Испания с 3:0 гейма (25:16, 25:20. 25:16) и спечелиха Група "А" на олимпийската квалификация, която се играе в зала "Арена Армеец София". Преди този мач възпитаниците на Радостин Стойчев бяха записали чисти победи с по 3:0 гейма и над Словения и Сърбия. Така "трикольорите" ще играят на полуфинал утре от 20:45 часа срещу тима на Германия, който остана на второ място в Група "B". В другия полуфинал от 17:30 часа утре за място на финала ще спорят победителят от Група "B" Италия и отборът на Сърбия, заел второ място в нашата Група "А". Финалът на олимпийската квалификация е в неделя вечер от 20:45 часа.

Пред около 10 000 зрители в "Арена Армеец София" първият гейм започна равностойно, като борбата се водеше точка за точка. Испания поведе с 6:4, но все пак момчетата на Радостин Стойчев обърнаха нещата в своя полза до 8:6 при първата техническа пауза. Постепенно родните „трикольори” взеха инициативата и блок на Владо Николов доведе резултата до 11:7, а треньорът на испанците Фернандо Муньос взе прекъсване. Разликата от 4 точки се запази чак до второто техническо прекъсване, което дойде при 16:12 след атака в аут на Иван Перес. До края на гейма Матей Казийски и компания се развихриха и го спечелиха с 25:16 след сервис в аут на „иберийците”. Голямото оръжие на българите в първата част бе блокадата - цели 6 срещу 1 за противника. В атака нашите също така убедителни 60% срещу 23% за испанците.

Втората част започна по подобие на първата, като играта вървеше точка за точка, но България поведе с 8:6 при първото техническо прекъсване след остра атака и единичен блок на Теодор Тодоров. Равностойната игра се запази и въпреки това „трикольорите” водеха с 16:13 при втората техническа пауза след сервис в аут на испанците. Разликата се запази до 19:16, когато Радостин Стойчев взе прекъсване, след като видя, че играчите му допускат някои грешки. Паузата се отрази добре за българските волейболисти и след чудесна атака на Владо Николов те дръпнаха с 21:16. Николов получи почивка при 23:18 и на негово място в игра се появи Цветан Соколов, а след блокада на Теодор Тодоров се стигна до 24:18. Последваха две последователни точки за испанците, но в крайна сметка Цецо Соколов затвори гейма за 25:20.

В третата част България дръпна с 2:0 и увеличи преднината си при 5:2, което принуди Фернандо Муньос рано да вземе прекъсване. След прекрасни атаки на Цецо Соколов и Ники Пенчев преднината бе увеличена до 7:3, а първото техническо прекъсване дойде при 8:4 за родните „трикольори”. Матей Казийски с бомбен изстрел срещу единичен блок направи резултата 10:5. Възпитаниците на Радостин Стойчев продължиха да мачкат своя съперник и след нова чудесно завършена атаката на Соколов втората техническа пауза дойде при 16:8. От тук до края геймът просто се доиграваше, като испанците се опитваха да накъсват играта с поредица от смени. След контраатака на Виктор Йосифов и негов ас след това националите ни вече водеха с 22:12. Николай Пенчев заби последната точка в мача за 25:16 и за крайното 3:0 в мача.

България - Испания 3:0
(25:16, 25:20. 25:16)