Григор Димитров загуби с 1-2 сета (6:3, 3:6, 2:6) от номер 6 в ранглистата при мъжете Томаш Бердих в 1/8-финал от тенис турнира в Мадрид.

Григор започна силно мача и спечели убедително първия гейм в първия сет - 1:0, след което същото направи и Бердих (1:1). Българинът допусна колебание във втория си сервис-гейм, когато Бердих поведе с 30:0, но все пак взе гейма и поведе с 2:1. Гришо успя да пробие съперника си при втория му сервис-гейм и дръпна с 3:1, възползвайки се от временен спад в играта на чеха. До края на сета двамата печелиха сервисите си за крайното 6:3 за малко повече от половин час игра.

Вторият сет започна равностойно и до 3:2 в полза на Бердих всеки печелеше сервис-геймовете си. В края на шестия гейм обаче Димитров сбърка при 40:40, а в последвалите разигравания чехът успя да го пробие за 4:2. Следващият гейм също беше много оспорван, но не се стигна до пробив и Бердих поведе с 5:2. Гришо остана в мача след свой сервис за 5:3, но Бердих възстанови равенството в сетовете с 6:3 за 45 минути игра.

Решителният трети сет не започна добре за Димитров и той допусна пробив още в първия гейм. Във втория пък пропиля аванс от 40:15 и не успя да пробие Бердих, който поведе с 2:0. Чехът нямаше проблеми и в третия гейм, в който отново проби Гришо (3:0). Номер 6 в света продължи със силни и прецизни удари, и в четвъртия гейм за 4:0. Димитров напомни за себе си в петия гейм за 4:1, след което Бердих се доближи на гейм от победата след свой сервис - 5:1. Гришо отложи загубата с 5:2 при свой сервис, но чехът приключи мача с6:2.

Двубоят бе трети за Гришо в надпреварата след победата в първия кръг над испанеца Пабло Карено Буста (6:2, 6:4) и вчерашния успех над Мариуш Копил (Румъния) с ( 3:6, 6:3, 7:6). Победата за Бердих пък е първа в три мача с българина. През 2009 година Димитров побеждава с 4:6, 6:3, 6:4 в първия кръг в Ротердам, а през 2012 надиграва Бердих с 6:3, 2:6, 6:4 на "Мастърса" в Маями.

При победа, българинът можеше да се изправи на 1/4-финал срещу Краля на клея и номер 1 при мъжете Рафаел Надал, който по-късно днес среща Ярко Ниеминен в друг мач от 1/8-финалите.

Веднага след мача на Димитров, на същия корт излиза любимата му Мария Шарапова, която ще се бори за място на 1/4-финалите със Саманта Стосър.