„Америка за България“ взема властта

43 депутати на К. П. храненици на фондацията

От 67 депутати на „Продължаваме Промяната”, 43 са храненици на „Америка за България”. Това съобщи във фейсбук Кристиян Шкварек, представител на групата на европейските консерватори и реформисти в България, пише "Труд". 

В поста му е посочено, че 22-ма от депутатите на Кирил Петков са обвързани с ABLE (Асоциацията на българските лидери и предприемачи), финансирана от фондация „Америка за България”, 13 идват от „Харвардските курсове”, финансирани от фондация „Америка за България”, 8 са свързани с АУБ (Американския университет България), финансиран от фондация „Америка за България”, а 24 лица са бизнесмени или служители на НПО-та, формално обвързани с предните лица.

След проучване на медията става ясно, че преподавателите в т. нар. Харвардски курсове, които се спонсорират също от „Америка за България” и се провеждат в зала на Софийския университет, оборудвана от същата фондация срещу 300 000 лв., са основни действащи лица и в ABLE, където фондацията „Америка за България” годишно налива по 200 000 - 300 000 долара.

Харвардските курсове са водят от Кирил Петков, Асен Василев, юристката Лена Бориславова, с която бе сключен договор за обслужване на ББР 13 690 лв. на месец, Даниел Лорер. И четиримата ще бъдат депутати в 47-ото НС. Квартетът обучава и бъдещи лидери и предприемачи в ABLE.

През въпросната асоциация са минали следните депутати на Кирил Петков - Искрен Митев, Яна Балникова, Деница Симеонова, Венеция Ангова, Никола Минчев, Радостина Ценова, Цветелина Калинова, Радослав Рибарски, Атанас Михнев, Радослав Василев, Мирослав Иванов.

Искрен Митев, който влиза от 24 МИР е съосновател е на ESCREO - компания, която произвежда функционални бои, специализирал е в САЩ. Яна Балникова беше част от екипа на Кирил Петков в Министерството на икономиката, където бе зам.-министър. Деница Симеонова е била Изпълнителен директор на ABLE. Венеция Ангова беше назначена като експерт в политическия кабинет на Кирил Петков.

Тя е бакалавър със специалност Международни икономически отношения в УНСС и притежава допълнителни квалификации от международни обучителни институции - по предприемачество от Университета „Чейпъл хил” (Северна Каролина) и Университета „Бабсън” (Бостън).

Никола Минчев е адвокат, водеше листата в Перник, Радослав Рибарски, който бе водач в Стара Загора, е завършил УНСС със специалност „Международни икономически отношения” и магистърска степен по „Управление на международни проекти”, занимава се с енергийни проекти в „Енергоремонт-Гълъбово” АД.

Друга част от депутатите на Кирил Петков и Асен Василев са възпитаници и преподаватели в Американския университет в България (АУБ), където фондацията „Америка за България” е наляла досега 25 млн. долара. Най-голямото целево дарение от фондацията е на стойност 8 млн. долара за изграждане на новия кампус, който носи името на фондацията. Възпитаник на АУБ е депутатът Владимир Табутов от Благоевград, а водачът на листата там - Андрей Гюров е преподавател по финанси в АУБ.

Агенцията за иновации попита „Америка за България” следното:

- Каква е официалната позиция на Фондация „Америка за България” относно спазването и прилагането на Конституцията на Република България и законите в Република България от членове на вашия екип и членове на екипи по проекти, финансирани от вас?

- Отстоявате ли правата и интересите на другите, съгласно Конституцията, в българското общество и оправдавате ли речта на омразата и обидния тон в публичното общуване, изразен от членове на вашия екип или членове на екипа на финансирани от вас проекти?

- Каква е официалната позиция на Фондация „Америка за България” относно корупционните практики, когато се идентифицират сред членове на екипа на проекти и организации, финансирани от Вас?

- Каква е официалната позиция на Фондация „Америка за България” относно концентрацията на лица, бивши и настоящи членове на екипи от финансирани от Вас проекти, в политическата коалиция „Продължаваме промяната” в България и може ли това да се тълкува като намеса във вътрешната политика на суверенната Република България?

Въпросите са изпратени преди повече от две седмици, но отговор няма.