Арабски експерти разказаха защо Русия използва военната база в Иран
Техеран иска да запази Асад на власт, а Москва ще е по-близо до военните действия
Арабски военни експерти свързват използването на иранската авиобаза Хамадан в Иран от руските бомбардировачи със стремежа колкото се може по-скоро да бъде решен изхода на битката в Алепо – вторият по значимост и брой население град в Сирия.
Министерството на отбраната на Русия потвърди във вторник базирането в Иран на бомбардировачи Ту-22М3 и Су-34. Те нанесоха удари по терористичната групировка „Ислямска държава” в Сирия, излитайки от иранското летище Хамадан. По-рано ВКС на Русия нанасяха удари от летището в базата Хмеймим в Сирия.
„Алепо по значимост не отстъпва на Дамаск. Затова всичките основни играчи се опитват да се закрепят там, да решат изхода на сраженията в своя полза”, смята египетският експерт, бивш ръководител на Изследователския център за въоръжени сили на Египет Хусам Сувейлям. Той отбелязва, че въздушните удари са зачестили, но те не отменят необходимостта от провеждането на сухопътна операция.
„Понеже опозиционните сили в Алепо имат преимущество на земята, ударите от въздуха засега не дават необходимия резултат”, каза експертът.
По думите на друг военен специалист от Египет генерал Гамал Мазлюм, предоставената от Иран база Хамадан трябва да бъде разглеждана в контекста на подкрепата, която Техеран оказва на Башар Асад, включително и в жива сила, както и специалисти, и оръжие.
„Тя е разположена по-близо до сцената на военните действия, Русия и преди използваше тежки бомбардировачи с Сирия, но те трябваше да летят до Сирия от далечни летища на територията на Русия и да се връщат на тях. Затова тази помощ се обяснява със стремежа да се запази режима на Башар Асад на власт в Сирия”, казва той.
В същото време той изрази опасения, че Иран, който има доста напрегнати отношения с арабските държави от Персийския залив, в създалите се условия ще се опита да извлече полза от ситуацията. „Иран ще използва всеки възможен шанс, за да разпространи своето влияние в арабския свят”, смята експертът.