Бивш министър на отбраната обясни до кога най-късно трябва да сключим договора за F-16
По думите на Велизар Шаламанов в процеса на изграждане на нови способности са хората и първо този негативен ефект ще е върху военнослужещите
Много е важно договорът за изтребителите да бъде сключен в рамките на периода, определен от американската страна, всяко отлагане на сделката за F-16 ще има негативен ефект. Това каза Велизар Шаламанов, бивш министър на отбраната, заместник директор в Института по информационни и комуникационни технологии по е-Инфраструктура и сигурност, предава "Фокус".
„Много е важно този договор да бъде сключен и то в рамките на периода, който се определя от американска страна - 60 дни. Това не е въпрос само на начало на превъоръжаване на военновъздушните сили, но е и знак за цялостната трансформация на нашата армия и всяко отлагане ще има негативен ефект върху мотивацията и върху всички други проекти, които трябва да вървят ускорено след първата стъпка по отношение на самолетите“, каза още той.
По думите на Велизар Шаламанов в процеса на изграждане на нови способности са хората и първо този негативен ефект ще е върху военнослужещите, които очакват старта на реалната модернизация, придобиването на нова съвместима техника вече доста година. „Негативен ефект ще има и сред съюзниците ни, тъй като ние от години говорим за придобиването на нов самолет и невъзможността да направим тази крачка се отразява на доверието към нас, не просто политическо доверие, но доверието към способността ни да планираме, да управляваме риска и ангажимента ни реално да харчим пари за нови технологии. Ще има негативен ефект и върху очакването на българската индустрия чрез такава мащабна програма за превъоръжаване да бъде включена във високотехнологични проекти, съпътстващи процесите на превъоръжаване в регионален и европейски мащаб. Не ми се иска тази сделка да бъде политизирана във висока степен, тъй като тя беше вече използвана за допълнително внасяне на противопоставяне в страната. Такъв тип крачка, която включва на първо време придобиване на осем модерни изтребителя, трябва да бъде взета с високо ниво на съгласие, защото тази крачка отваря възможност за процес на трансформация, включващ допълнителни самолети, извеждане на старата техника, придобиване на зенитно-ракетни комплекси и радари, интеграция на всичко. Това са много пари и ангажимент на много хора, свързано е с отношенията ни с много страни, включително стратегическото партньорство със САЩ и е крайно време то да бъде сложено пред скоби в политическите процеси в страната“, заяви експертът.