Брюксел готви удар в гърба на “Газпром”
Този път европейците ще трябва да направят много, за да докажат неговата вина за поскъпването
Докато "Газпром" прави всичко, за да осигури непрекъснатите доставки на газ за Европа през зимата, Европейската комисия подготвя удар в гърба. Брюксел вече събира материали за антитръстово разследване срещу руска компания.
Последния път Газпром трябваше да се съгласи на споразумение за уреждане. Този път европейците ще трябва да направят много, за да докажат неговата вина за поскъпването.
Европейската комисия rска да получи още повече помощ от Русия в борбата с енергийната криза, в допълнение към започналото увеличение на доставките на газ. „Газпром“, както обеща, започна да изпомпва газ в своите европейски подземни хранилища.
Вкарването ще бъде извършено в пет съоръжения, разположени в Германия и Австрия. Преди това „Газпром“ изпомпа рекордни обеми в собствените си складове в Русия.
Съхранения в Русия газ може да се доставя по най-новия газопровод "Северен поток-2", който е технически готов за пускане (поне първо разклонение). Така руската компания се готви да осигури непрекъснати доставки на газ за Европа през зимата.
Още газ веднага премина през транзитните тръби. Така започна изпомпването на газ за Германия по газопровода „Ямал-Европа“ през Полша. Преди това газопроводът работи в реверсен режим в продължение на пет дни, а доставките на „Газпром“ бяха нулеви.
Нарастват и доставките по украинския маршрут. Изпомпването за Словакия се увеличи до 83 милиона кубически метра на ден. Подобни новини веднага свалиха цените на спот газа в Европа. Цените на фючърсите на газа в Европа паднаха с повече от 11% до края на търговията, падайки под 840 долара за хиляда кубически метра.
Такава помощ от „Газпром“ обаче не е достатъчна за Европа. Брюксел иска повече. И за това той е готов да прибегне до "най-мощното политическо оръжие" - ЕК планира антитръстово разследване срещу "Газпром", според американското издание „Политико“.
Европейският комисар по енергетика Кадри Симсон каза, че антитръстовият орган на ЕК вече е започнал да събира материали за възможното влияние на руската компания върху поскъпването на газа в ЕС.
Ако Брюксел успее да докаже вината на „Газпром“ за манипулиране на цените, тогава той е изправен пред глоба от 10% от годишния си оборот или около 7 трилиона рубли. Или Брюксел може да постигне още по-големи отстъпки за руския газ за европейските купувачи. Тези планове се подкрепят от администрацията на президента на САЩ, отбелязва американският вестник.
„Брюксел е принуден да започне антитръстово разследване срещу „Газпром“, за да го обвини във високите цени на газа. Самата Европа нарича ситуацията криза и трябва по някакъв начин да реагира на нея. В цяла Европа тарифите за крайните потребители се покачват, производителите на азотни торове, които са използвали газ като суровина, се затварят, а фермите страдат от липса на торове.
Тоест има недостиг на отделни стоки. Някой трябва да отговаря за всичко това, Европейската комисия трябва да обясни на хората кой е виновен за това“, казва Игор Юшков, експерт от Националния фонд за енергийна сигурност и Финансовия университет към правителството на Русия.
В същото време Европейската комисия трябва да отклони подозренията от себе си и своята газова политика. „Русия ясно посочи, включително на президентско ниво, че самите европейци са виновни за кризата, защото твърде бързо започнаха да изтласкват въглищата и газа от енергийния баланс като част от енергийния преход към икономика без въглерод.
След като не са напомпали достатъчни количества газ в подземни хранилища и т. н. Европейските чиновници искат да се освободят от тази отговорност и да предложат алтернатива на вината “, каза източникът. „Газпром“ е най-подходящ за тази роля.
Въпреки това Европейската комисия едва ли ще успее да докаже, че „Газпром“ манипулира цените на пазара на газ, така че въпросът ще бъде сложен и отнема много време, каза той.
Газпром няма да може да докаже нарушението на договорните задължения, тъй като не е регистриран нито един такъв факт. Всичко, което „Газпром“ е длъжен да достави по дългосрочни търговски договори, се доставя.
Най-вероятно ЕК ще обвини „Газпром“, че през първата половина на 2021 г. е удовлетворил повече допълнителни заявки за доставки на газ, отколкото през втората половина на годината, и по този начин манипулира цените, каза експертът. На което руската компания разумно ще отговори, че, първо, има право да удовлетворява или не допълнителни заявления, тъй като това е либерален пазар.
Второ, той ще обясни действията си с факта, че през първата половина на годината „Газпром“ изпомпва по-малко газ в подземните хранилища в Русия, така че имаше „допълнителен“ газ, а през втората половина на годината инжектирането беше много активен до 8 ноември.
Едва след това „Газпром“ успя да изпомпва повече газ за Европа, по-специално, за да напълни европейските съоръжения. Осигуряването на газ на руснаците през зимата все още е също толкова важна задача за „Газпром“.
На трето място, най-вероятно „Газпром“ ще може да докаже, че самите европейци не са искали да купуват газ от него над обемите, определени в договора, тъй като цената за този газ се формира на спот цени.
И в един момент стигнаха до 2000 долара за хиляда кубически метра. И за много дълго време те държат в района на 800-1000 долара. В договорите на „Газпром“ цените вече са много по-ниски - оценени на не повече от 500-600 долара за хиляда кубически метра.
„Европейската комисия обаче ще настоява, че това е била умишлена позиция на Газпром, че уж не е имал пазарна причина да намалява доставките за допълнителни оферти на спот цени“, твърди Юшков.
Това няма да е първото антитръстово разследване срещу „Газпром“ от Европейската комисия. Последния път делото беше открито въз основа на изискванията на Полша и Литва, които искаха да купуват руски газ на по-ниски цени. Производството продължи почти седем години, от 2012 г. Едва през 2018 г. той беше завършен с приятелско споразумение. Страните се споразумяха за компромис – „Газпром“ трябваше да изпълни редица условия на Брюксел.
Първо, ЕК поиска забраната за реекспорт на газ да бъде премахната от договорите на Газпром, което позволи на европейците да използват тръбите в обратен режим и да препродават руски газ в своя полза. Второ, той задължи „Газпром“ да осигури доставки на газ за Централна и Източна Европа на конкурентни цени.
Тогава цените на съседите можеха да бъдат различни, но тогава „Газпром“ замени формулата за ценообразуване в много договори с европейците, както искаше Брюксел.
Вместо традиционното фиксиране на петрола, имаше фиксирани цени към спот - и цените на газа се изравниха. Тогава петролът беше по-скъп от газа на спот. Сега обаче същата Полша си скубе косите, тъй като спотът се оказа по-малко печеливш от петрола. Третото условие на Европейската комисия беше да не се иска компенсация от България за изоставянето на „Южен поток“.
Тогава „Газпром“ се изплати, като се съгласи да промени търговските договори, добавяйки към тях желанията на Европейската комисия. „Докато това антитръстово разследване беше в ход, „Газпром“ успя да пренапише договорите с отделни компании или чрез арбитраж, или чрез приятелско споразумение. Следователно, когато антимонополното разследване приключи, „Газпром“ така или иначе не е нарушил нищо “, казва Игор Юшков.
Какви промени може да поиска Европейската комисия от „Газпром“ този път, заплашвайки с обвинения и огромна глоба? Няма какво да се промени структурно в газовите договори на „Газпром“, казва Юшков.
Идеалният вариант за ЕК би бил Газпром да стане гарантиран доставчик за Европа, каза той. За „Газпром“ да бъде задължен да удовлетворява всички европейски оферти за газ - не само в рамките на договорите, но и над договорите.
Това обаче силно противоречи на основната ценност на Европейската комисия – либерализацията на газовия пазар. Въпреки че въображението на Брюксел не е ограничено. „Но това е кошмар за европейците: да накарат самите европейци да купуват повече газ от „Газпром“, казва газовият експерт.
Европа може да поиска от Газпром да плати за предполагаемото надплащане през 2021 г., но това също е малко вероятно да успее. В крайна сметка не само „Газпром“ спечели повече тази година поради по-високите цени, но и други доставчици - Норвегия, Алжир, доставчици на ВПГ, включително тези от САЩ.
Следователно в най-лошия случай ЕК ще наложи глоба на „Газпром" 10% от оборота на компанията. Но за това трябва да измисли някакво много "оригинално" и неочаквано обяснение.
Олга Самофалова