Драматична картина: Европа ще заприлича на парцалива черга, ако се цепне като Испания (КАРТИ)
На континента има много региони, в които от години тлеят сепаратистки тежнения. На някои места като в Северна Норвегия и Швеция, където е народността Сами, просто няма етническа държава. На други държавата е създадена изкуствено и заради това двете етнически групи са с напълно различни стопански възможности. Такава е Белгия, чиято северна част Фландрия иска да се присъедини към Нидерландия, пише marica.bg.
Трети територии, като Жекели ланд в сърцето на Трансилвания, е етнически хомогенно населена с унгарци, които обаче нямат териториална връзка с отечеството си. Така, те са като остров в румънското море. Цялята източна и северна граница на Унгария е населена с унгарци. Това засяга и част от Украйна.
Има хомогенен пояс населен с българи в най-южната част на Украйна в района на Бесарабия. Те са в същото положение като трансилванските унгарци.
Франция също е заплашена от сепаратазъм. Преди няколко години бе признат корсиканският език и времено бе потушено движението за отделяне от страната. В южната част обаче е Аквитания, която също може да се разведе Париж. На северозапад е Бретан, който е различен от останалата част още от времето на норманите.
Германската провинция Бавария и италиански Тирол може да минат към Австрия. Бавария е мястото в Германия, където никой не приема политиката на отворени врати към мигрантите, обявена от Ангела Меркел.
На изток от Финландия е Карелия - област, чието население е съставено от угрофини, които с радост биха минали под шапката на Хелсинки.
Северна Италия също може да заприлича на пъзел от държавици, така както и била по времето на Леонардо да Винчи. Силезия в Полша и Чешка Маровия са друг проблемен регион.
Сръбската автономна област Войводина се оплаква от същото, каквото и Каталуния. Дава на държавния бюджет 42% от БВП, а получава обратно едва 25%. Още една сръбска област - населената с мюсюлмани Санджак, е проблемна още от времената на Югославия.