Експерти разнищиха консултациите на ПП, съзряха схема и и екстремитети
Не вярвам в момента да се коват политиките. Виждат се различни мнения, но това е отгоре, отгоре, сподели политоложка
Изненадващо е, че се споразумяха значително бързо. В Нидерландия все още не са се споразумели, а преговарят от септември. Дори гледайки видеото на срещите, е трудно да си извадим заключение, което да е коректно.
Това каза финансистът Любомир Дацов в ефира на Нова тв, коментирайки течащите преговори за съставяне на правителство.
"Разговорът за икономиката беше лесен - за иновации, трансформации, образование. Нещата със здравеопазването бяха много разнопосочни. Когато обявиш, че няма лобисти да координират нещата, а после сложи такъв човек - нещата не изглеждат добре", каза още той.
Общото е, че като цяло идеите са добри и когато се стигне до детайлиазация как всичко ще се направи, моето усещане е доста противоречиво, каза още финансистът.
"Не знам защо е нужно министерство на дигитализацията, но личи един процес, който не ми харесва и няма да е работещ. Уж щеше да има децентрализация, а сега се вижда една концентрация. Дигитализацията предвижда това. Защо трябва да е прави министерство на дигитализацията? Смятам, че е схема, която няма да проработи. На идейно ниво нещата не изглеждат зле, но от гледна точка на изпълнение и приложение започват да се появяват много въпроси", каза той.
Така или иначе хората, които преговарят в момента, нямат достатъчно опит в администрацията, подчерта Дацов.
"Преговорите им са малко проформа. Някои от нещата , които се дискутира, предвиждат дългосрочно управление, което и едва ли ще има", каза на свой ред политологът Лидия Даскалова.
Трябва да се види колко хората им са подготвени, добави тя.
По думите ѝ трябва да има компромиси. Как те ще се обединят около мажоритарния вот на ИТН или прогресивното данъчно облагане? - попита тя. Във времето това ще прогресира, ще доведе до брожение и разпад. Каквото и да се договори на тези преговори в голяма степен то ще се модифицира, неща ще отпада, а реалната политика ще дойде след тях, сподели мнението си Даскалова.
Не вярвам в момента да се коват политиките. Виждат се различни мнения, но това е отгоре, отгоре, каза още политоложката.
"Тези, които преговарят в момента трябва да наблегнат на приликите, за да изпълнят мисията, която сме им дали, е да се разберат и да управляват. Не сме ги избрали да наблягат на свои позиции и екстремитети. В началото, за да има управление, трябва да се наблегне на приликите", изрази на свой ред мнение професор Иво Христов.
"Дигитализацията би помогнала във всички сфери, дори и в здравеопазването. В медицината и здравеопазването един от акцентите за правилното решение е събирането на точните данни и дигитализацията ще помогне за това. На машината не можеш да ѝ дадеш рушвет.
Има точни критерии и предвидимост на резултата и пълно недопускане на изкривяване на практиките. Явно ще трябва да направим така, че щем-нещем дигитално да спазваме правилата", продължи той.
"За да се носи отговорност, централните фигури трябва да са политически, но след това те трябва да се обърнат към експертите, които до сега са работили по това. Защо да няма приемственост. Това липсва на България в последните 30 години. Това е пълен абсурд", каза още Христов.