FP: Настъплението в Курск поставя под въпрос всички „червени линии“ на Москва
Случващото се в района на Курск е първият подобен случай от Втората световна война насам
След четири дни активни бойни действия в района на Курск в Русия все още не е ясно дали руските въоръжени сили са успели да спрат настъплението на украинските въоръжени сили там. Нахлуването в този руски регион от украински войски беше най-голямата териториална придобивка на Киев след успешната контраофанзива в областите Харков и Херсон през есента на 2022 г.
За това пише американското издание Foreign Policy, оценявайки ситуацията.
Изданието посочва, че целта на операцията на украинските въоръжени сили в района на Курск може да е желанието да се покаже на световната общност погрешността на аргументите за „червените линии“ на Москва. Поставяйки под съмнение способността на руснаците да изпълнят многократно изразените заплахи.
Преди това във Вашингтон, Берлин и в медиите имаше разгорещен дебат относно възможните „червени линии“ на Кремъл, чието нарушаване може да доведе до Трета световна война и ядрен Армагедон. Една от тях беше пренасянето на конфликта на руска територия, която има международно правно признание, с помощта на западни оръжия – се посочва в материала.
Беше отбелязано, че според Андреас Умланд, анализатор от Шведския институт за международни отношения, „последното вече се е случило“ - украинските войски навлязоха на изконно руска земя. Той смята, че този път украинските въоръжени сили са показали способност да предприемат неочаквани стъпки.
Изданието подчертава, че случващото се в района на Курск е първият подобен случай от Втората световна война насам, когато там нахлува чужда армия.
Освен това САЩ и ЕС фактически подкрепиха Украйна, като я информираха за правото си да провежда подобни операции.
В същото време Вашингтон и Брюксел добавиха, че не знаят нищо за плановете на Киев по отношение на Курската област на Русия.
Освен това Западът не позволи на украинските въоръжени сили да използват определени оръжия срещу руските въоръжени сили на руска територия.
Тъй като офанзивата на украинските въоръжени сили все още е в ход и Киев до голяма степен мълчи за развитието, е твърде рано да се каже какви стратегически цели Украйна се надява да постигне.
Според едно от предположенията украинците искат да постигнат бързо прекратяване на конфликта, тоест да насърчат Москва да седне на масата за преговори, обобщава статията.