Гешев пред ученици: Радостно е, че политиците откриха топлата вода

Докато ние не разберем, че освен индивидуално, трябва да оцеляваме и като общност, да спазваме правилата, а държавата да ги налага, ще имаме проблеми като нация и като държава, заяви той

Сряда, 19 октомври. Новият български парламент се събра за първото си заседание, продължило цели три дни. Тържественото заседание на 48-то Народно събрание по традиция събра държавния елит, гости бяха много чужди посланици.

Случилото се по-късно обаче превърна в символ на българската демокрация неизвестно куче, порода „улична превъзходна“, чието самотно стоене на червения килим контрастираше със залата, в която 240 депутати положиха своята клетва в Конституцията, която обаче по-често от всякога не спазват. И заради това българите сме така разделени, а нашите избраници ни го показват ежедневно, макар да знаят, че съединението прави силата, пише tribune.bg.

Сред гостите на първото заседание и на този парламент бе главният прокурор, който в последните две години често е център на вниманието на депутатите.

Напоследък Иван Гешев е публично много активен, което не остава незабелязано от политици и медии. Оказва се, че докато партийните лидери за пореден път бяха застанали един срещу друг, а парламента изпадна в тупик заради липсата на избран председател, обвинител №1 е направил нещо далеч по-полезно за обществото. Или поне за около 30 ученици от Природо-математическата гимназия „Васил Друмев“ във Велико Търново, които не от друг, а лично от главния прокурор са чули колко важно е да знаеш както правата си като гражданин, но и задълженията си.

От видео, публикувано в YouTube-канала на прокуратурата се разбира, че Иван Гешев е провел близо едночасов открит урок с ученици от старата българска столица, част от инициатива на съсловните организации на държавните обвинители и следователите.

Как ли само звучат думите на главния прокурор, че „българите сме добри като отделни личности, но имаме проблем с общността“, когато същите тези ученици са видели по-късно, че в парламента всяка от партиите се е барикадирала, всяка със своите претенции.

„Докато ние не разберем, че освен индивидуално, трябва да оцеляваме и като общност, да спазваме правилата, а държавата да ги налага, ще имаме проблеми като нация и като държава“, споделя възгледите си за състоянието на страната обвинител №1.

Докато им разяснява правомощията си, Иван Гешев не пропуска да отбележи, че е мит твърденията за всесилието на фигурата на главния прокурор. Обръща специално внимание и на вечната тема през годините – съдебната реформа. „Като чуете реформа, значи нещо ще бъде бутнато, без да има ясна визия какво ще правим след това…“, споделя Гешев.

По-късно, когато е попитан за последиците от закриването на спецправосъдието, прокурор №1 започва да чете от телефона си съобщенията, които е получил от магистрати, участвали в различни международни обучения и форуми.

От тях се разбира, че България пак се е прочула из столиците на страните членки на Европейския съюз, защото явно се е справила с мафията, преборила била организираната престъпност, след като нямало нужда вече от специализирана прокуратура и специализиран съд, става ясно от прочетеното от телефона на Гешев, който за да онагледи на учениците какво всъщност е представлявало родното спецправосъдие, го сравнява с добре известното от екшъните американско федерално бюро за разследване.

Прави впечатление, че разговорът все се върти около разделението ни в обществото, разделението между институциите, което често прераства в противоборство. За да онагледи мнението си, че „разделението между властите означава и взаимодействие между тях“, Гешев прави исторически преглед на изминалите над сто години.

Накрая заключава, че най-големият ни проблем като общество е, че „българи воюват с българи“. И следва пример за това как не друг, а българите „топят“ собствената си държава пред европейските институции, което според главният прокурор е рефлекс от комунистическите години, когато за да се издигнеш у нас, най-добре е да доносничиш направо в Москва.

Логично, когато се открива парламента, гимназистите се интересуват от мнението на един от важните хора в държавата за депутатите. И научават, че за главния прокурор било „разтоварващо“ да го канят в Народното събрание, защото се измъквал от работа, където не крие, че има куп проблеми за решаване. Проблемът в изслушванията в парламента, споделя Гешев е, че „ти им говориш (на депутатите-бел.ред.), те не разбират какво им казва“.

„Никой не ме пита за годишните доклади, не ме питат за престъпността, какво вършим в прокуратурата, а ме питат за хладилника, които е на държавата, които е бил в държавното жилище, което съм ползвал“, непринудено споделя на учениците главния прокурор, но се усеща и огорчението му от това, че магистрати от Германия му разказали как политиците сами ги питат какво да променят в законите, докато у нас това не само, че не се е случвало, а не е оптимист, че изобщо ще се случи.

„Стараем се да предизвикаме диалог между институциите. Нямаме законодателна инициатива. Правим експертни предложения, базирани на опита. Това, което е добро, полезно, може да го дефинира работещ магистрат и представител на академичната общност“, споделя Иван Гешев на търновските ученици, сякаш търсейки от тях разбиране и подкрепа за липсата на чуваемост между отделните власти у нас.

Иван Гешев разговаря с ученици

Не става ясно какво мисли обаче Гешев за политиците и за новия парламент, който бил „динамичен“. От една страна звучи песимистично когато споделя, че няколко часа по-рано са го запознали с „юриста“ на една от парламентарните групи. Констатацията на обвинител №1 изглежда е по повод факта, че за пореден път в Народното събрание бройката на законотворците с юридическо образование е крайно недостатъчен. От друга страна обаче има и известен оптимизъм в главния прокурор, когато отговаря на въпрос, свързан с катастрофите по пътищата.

Пред учениците Иван Гешев споделя предложението на прокуратурата за конфискация на автомобилите на пияни и дрогирани шофьори, защото българинът може и да се стресне, ако го „ударят по джоба“. Пък и полицията можела да се сдобие с няколко луксозни автомобила, конфискувани от надрусани шофьори.

„Радостно е, че в речите на президента Радев, г-н Кирил Петков, г-жа Нинова…, политиците откриха „топлата вода“ и казаха същите неща, които ние говорим от две години. Възприеха сериозно констатациите на българската прокуратура, базиращи се на статистика и емпирични данни, възприеха го сериозно“, коментира Иван Гешев изказванията от парламентарната трибуна на държавния глава и лидерите на парламентарни групи, в които на практика бяха повторени призивите, които обвинител №1 прави още от 2020 г. за приемането на законодателни промени, които да имат възпиращ и превантивен ефект спрямо шофьори, употребили алкохол и наркотични вещества.

Доколко обаче декларациите ще се превърнат в действие, не е ясно, особено след като не е много ясно доколко продължителен ще е този парламент. А защо е така ли, става ясно от метафоричната констатация на главния прокурор, че символът на българския парламент – „Съединението прави силата“, седи там някъде отгоре, но не знам дали някои си вдига главата, за да го види.“

Дано пък политиците погледнат отвъд собственото си его, не заради констатацията на Гешев, а заради учениците от Природо-математическата гимназия във Велико Търново, на които все още сигурно ще им е трудно да разберат сложните взаимодействия между властите в една държава, но пък вече знаят, че главният прокурор не е толкова страховит, както някои твърдят из медиите. 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук