Голата истина за Иво Прокопиев - част 2

Сделката с ЕВН - невинни булброкери и още по-невинни министри, пенсионен фонд „Доверие“ купува хартийки вместо с облигации от соларните му паркове

Каква е истината за Иво Прокопиев, откъде тръгна и докъде стигна един играч, близък на всяка власт, пише Труд бг. В първа част бе разказано за мазната буца от приватизацията - „Каолин“, която Иван Костов-Командира откъсва и дава на Прокопиев, След втората голяма приватизационна сделка с Винпром „Дамяница“, подписана от покойния Александър Божков - Министър 10%.

След дълга съдебна сага РМД-то беше осъдено да плати на държавата над половин милион лева главница. С лихвите и разноските по делото сумата набъбна на 1 085 000 лева. Прокопиев и Харманджиев веднага излязоха с обратен гард. Подадоха молба за откриване на производство по несъстоятелност на дружеството.

Изба „Дамяница“ отдавна нямаше не само акции, но и никакво имущество. Дори беше продала празните бъчви и шишета. Поставен натясно, съдът постанови прекратяване на производството и заличи дружеството от търговския регистър.

В условията на сух режим Прокопиев, Харманджиев и Божков се събраха на трапеза. Извадиха от неприкосновения запас три бутилки Uniqato. Най-добрата марка от старата слава на „Дамяница“. И вдигнаха тост за българската приватизация.

Изпързаляното „Доверие“

Дъното на позора е да бръкнеш в джоба на българския пенсионер. Оня, който събира стотинки за няколко кренвирша. Дотам стигна Иво Прокопиев, посегна на пенсионния фонд „Доверие“.

„Алфа енерджи холдинг“ е едно от дружествата на Иво Прокопиев. Те са навързани като керван от камили в Нубийската пустиня. Зад „Алфа“-та стои „Соларпро холдинг“, чиято дейност е строеж и експлоатация на соларни паркове. През декември 2009 г. „Алфа енерджи холдинг“ издаде емисия облигации за 6,2 милиона евро. Фондът „Доверие“ изкупи част от нея, като придоби 28% от емисията. И беше изпързалян.

Защо?

Първо, „Алфа енерджи холдинг“ не предложи емисията на борсата, както предвиждаше първоначалният проспект. По този начин придобитите облигации от „Доверие“ останаха без котировки за оценка на емисията. Без реална цена и без възможности да се разпорежда с нея.

Второ, „Алфа енерджи холдинг“ пропусна да плати на кредиторите си амортизационни дългове. И най-сетне „Доверие“ се съгласи да се смени емитентът „Алфа енерджи холдинг“ с „Алфа енерджи“. Две алфи правят омега, според бизнес граматиката на Иво Прокопиев.

Собственик на новото дружество беше офшорката „Грийн бърд инвестмънт“. С управител живеещият в Монако мистериозен Марсел Ян Вилий Деркс. За капак компанията собственик на „Грийн бърд инвестмънт“ се оказа дружество, обявено в процедура по несъстоятелност. Така отговорни за плащането на дълга, в който е инвестирало „Доверие“, се оказаха иностранци с неясни капитали, без никакви активи, а някои от тях и фалирали.

През април 2013 г. Комисията за финансов надзор реагира, разписвайки задължителна инвестиционна препоръка към „Доверие“ да продаде облигациите. „Доверие“ обаче отказа да изпълни нареждането. Задълженията по облигациите, прехвърлени на фалиралата компания, останаха във фондовете на „Доверие“.

В актива си пенсионната компания имаше само облигации на хартия с неясна стойност. А парите, платени за купуването на облигациите, със замаха на гения прибра Иво Прокопиев.

Пенсионерската мъка има втора серия.

На 27 май 2013 година германската компания „Кварцверке“ купи 6,6% от акциите на „Каолин“. По това време „Алфа финанс холдинг“ на Прокопиев беше вече мажоритарен собственик на предприятието. „Доверие“ пък беше акционер с 3,5 милиона акции.

„Алфа“-та първо изкупи акциите на „Доверие“ на цена 1,73 лева. После продаде 2 милиона от тях на свързаните с Прокопиев кипърски компании „Уиклеф“ и „Столбърг“ на цена 1,45 лева. Пенсионният фонд беше ощетен с няколко милиона лева, защото самото „Доверие“ можеше да продаде акциите си три пъти по-скъпо. Вместо това „Уиклеф“ и „Столбърг“ препродадоха на „Кварцверке“ ценните книжа. Но вече за близо 4 лева акцията. Печалбата на Прокопиев от тази схема беше около 5 милиона!

Милиони, събрани от пенсионерски стотинки. Стотинки, ама милиони, ако перифразираме един филм от идилията на социализма.

Токовият удар EVN

EVN България е енергодружество с централа в Пловдив. Началниците му обаче са във Виена. Оттам командват колко ток и на каква цена получава нашият потребител.

До 2011 г. контролният пакет акции беше в ръцете на чорбаджиите, българската държава държеше остатъчният. Тогава тръгна процес на приватизация с решаващата намеса на Иво Прокопиев.

Какво се случи?

Прокопиевата фирма „Булброкърс“ беше наета от държавата да защитава нейните интереси на борсата. Брокерите обаче влязоха в ролята на двуликия Янус. Прибираха комисионни и от двете страни, но работеха в полза на частниците. Спестиха над 87 милиона лева на австрийското дружество.

Това стана ясно при разследването, което започна през 2013 г. Стигна се до дело срещу бившите министри Трайчо Трайков и Симеон Дянков. Иво Прокопиев и трима от „Булброкърс“ също бяха призовани.

„Сделката с EVN е пример за брутална пазарна манипулация“, заяви главният свидетел Стоян Мавродиев. Като председател на Комисията за финансов надзор той и колегите му са можели да я спрат. Ако са знаели, че австрийската фирма ще участва в наддаването за акциите. Прокопиевите брокери обаче упорито мълчали. Като партизани на разпит!

Хитреците подготвили схема, по която продажбата да се обяви на 8 декември. Само 13 дни преди пускането на акциите на Българска фондова борса. Това направило невъзможно планирането и отпускането на средства за инвестиции от други европейски компании.

На самия търг, 21 декември 2011 г., „Булброкърс“ осъществили 34 поредни сделки през една минута в полза на EVN Австрия. Наддавали с по-малко от 1% така, че да симулират нарастване на акциите с 16-17%, посочи Мавродиев.

Двойната игра на Прокопиев и Сие лъснала чак 2-3 месеца по-късно, когато Комисията за финансов надзор започнала проверка в „Булброкърс“. За борсовите спекулации били съставени три акта за административни нарушения. В цивилизованите държави обаче подобни манипулирани търгове се разследват като престъпления.
Стоян Мавродиев извади наяве още един факт. Неговата заместничка в комисията Димана Ранкова, която отговаряла за инвестиционния надзор, е участвала в схемата на Иво Прокопиев. Когато „Булброкърс“ организирали презентация в Лондон на предстоящата продажба на акции, Ранкова поискала да бъде командирована там.

„Отказах на молбата с резолюция, че това е конфликт на интереси. Откъде-накъде представител на независим надзорен орган ще се явява в презентация на фирма, която има частен интерес“, каза пред съда Мавродиев и добави: „Тогава Ранкова си взе платен отпуск, пътува до Лондон, участва в събитието на „Булброкърс“ - нека разследващите да разкрият за чия сметка е пътувала дотам.“

Иво Прокопиев видя в цялата тази история „кафяви медийни бухалки“. Магистратите го оправдаха, но ако беше по Крумовите закони, наистина щяха да му ударят сто бухалки. На голо!

Скандалът „Буджака“

Той гръмна в знойното лято на 2021 година. Да се създаде временна комисия, която да провери има ли незаконни действия по отношение на защитената територия „Колокита“ на полуостров „Буджака“. Такова предложение внесоха в деловодството на Народното събрание 74 депутати от Има такъв народ и Движението за права и свободи.

„Буджака“ е сред най-романтичните местности по нашето Черноморие. Поруган с бетонени палати на властимащите витязи. Сред тях е суперлуксозната вила на Иво Прокопиев.

Хасиендата на олигарха, в която отпуска морно тяло, беше запорирана от КПКОНПИ по иск за близо 200 милиона лева. Той беше внесен 2018 г. и четири съдебни състава потвърдиха запора.

През 2020 г. пред Прокопиевото обиталище имаше протест. „Подсъдимият олигарх Иво Прокопиев да каже как е узурпирал заедно с ортаците си за жълти стотинки, на цена между 50 стотинки и левче на квадрат скалите на „Германката“ на „Буджака!“ Това призова бившият евродепутат Николай Бареков.

Продължава в следващ брой