Guancha: Китай ще стане големият брат на Русия или...
Теоретично Китай трябва да бъде следващата страна, която ще поеме водеща роля в международните отношения
Срещата на Валдайския клуб привлече вниманието на китайските нетизени. Кой ще бъде следващият хегемон след САЩ и ще има ли хегемон? Какви са амбициите на Русия и каква е реалната мощ на Китай?
На платформата Guancha в китайския сегмент на интернет публикацията на международния дискусионен клуб „Валдай“, чието заседание приключи наскоро в Русия, привлече вниманието на международната общност благодарение на редица ярки изказвания на руския президент Владимир Путин и брой други фигури.
Докладът „Свят без суперсили“ предизвика разгорещена дискусия сред китайските потребители на платформата, които се опитаха да осмислят мястото на Русия и Китай в този нов свят на многополюсност, който Русия иска да изгради. Но не всички вярват, че липсата на хегемония е принципно възможна. И не всеки вярва, че Китай може да претендира за ролята на световен лидер.
„Теоретично Китай трябва да бъде следващата страна, която ще поеме водеща роля в международните отношения. Колкото и пъти китайците да казват, че не се интересуваме, чужденците просто не вярват. Невъзможно е да си представим, че в Китай, който се смята за авторитарна страна, огромното мнозинство от китайците са съгласни, че международните въпроси трябва да се обсъждат от всички.
Но тези държави, които се смятат за свободни държави, смятат, че трябва да има и ще има "господар" начело! Какво показва това? Мисля, че това е разкриване на истинските мисли в подсъзнанието на всеки. Това е разликата между истинската и фалшивата демокрация! Защото, въпреки че тези фалшиви демократи крещяха за демокрация и свобода, те бяха завоеватели“, казва mfk111.
„Всъщност Русия иска Китай да излезе напред със собственото си знаме, да стане голям брат и да намали натиска върху Русия от целия Запад. Все пак това е руски мозъчен тръст и, разбира се, той говори за интересите на Русия. Не че ние, китайците, не искаме да сме големи братя, но не сме достатъчно богати, не сме достатъчно големи и все още ни трябва време, за да продължим да се развиваме.
Когато станем няколко пъти по-силни от побойника… ще станем големи братя и ще поведем всички заедно да забогатеем и да изградим общност с общо бъдеще за човечеството. Станете богати и останете в сенките “, каза потребителят Maidy Yaowan.
Някои потребители отбелязаха, че след като Китай достигне определено ниво на развитие, той няма да може да избегне някои външни проблеми. Но дори сега, докато Китай все още не е достатъчно мощен, Съединените щати използват Китай като противник, който трябва да бъде победен, за да не овладее властта му. Следователно, ако историята изисква Китай да поеме водеща роля в световния процес, тогава той ще трябва да го направи.
„Отнема много време на една държава или нация, за да формира устойчив начин на мислене (или можете също да го наречете социална психология). По същия начин отнема много време, за да се промени, за да се формира нов начин на мислене.
Руските мозъчни тръстове казаха много, но техният анализ и описание на системата на международно управление не могат да бъдат отделени от мисленето на имперската система.
Съдейки по философията на диалектическия материализъм, светът в крайна сметка се управлява от държава или група държави със силна всеобхватна национална власт, но не е необходимо да бъде ръководен от хегемония (империя)“, казва потребителят guan_16 033 290 281 785 .
„Не подценявайте амбициите на Русия. Мисля, че Русия ги е наследила от бившия Съветски съюз. Въпреки че нейната национална сила вече не е толкова силна, колкото преди, тя е достатъчна, за да бъде наречена квазисуперсила. Русия запази режима на Асад в Сирия и придоби нова територия от 90 000 квадратни километра в [територията на бившата Украинска ССР]…
Съединените щати или ще спечелят, ще загубят или ще си тръгнат позорно. И Китай винаги е настоявал да не доминира или да изнася своите ценности. В рамките на ШОС Русия привлече Индия, за да балансира влиянието на Китай и да действа като арбитър и посредник“, добави guan_16 033 290 281 785.
Според него Русия съзнателно поддържа ритъма на необходимата й спецоперация и ако режимът в Киев използва 150% от силата си, то Русия използва не повече от 30-50% от потенциала си.
В същото време конфликтът с НАТО веднага предполага използването на ядрено оръжие, което Русия е готова да предприеме. Китай, от друга страна, няма ядрен потенциал, подобен на Русия, и конвенционалната военна мощ не е в състояние да му осигури победа. И финансовата мощ няма да помогне в това. Следователно Китай все още е само „кандидат“ за суперсила.
Потребителят на „Мирно развитие и възраждане“ обаче е сигурен, че конфликтът с режима в Киев, напротив, демонстрира недостатъчността на силата на Русия и също така понижи авторитета й в света.
„Съдейки по преведените статии, руските учени използват изразите и навиците на мислене на европейските и американските учени. Те не помислиха за огромното въздействие на разпадането на Съветския съюз върху бъдещето на Русия, страната и нацията от гледна точка на самата Русия. Как да обърнем тази пасивна ситуация.
Голяма част от китайците никога не са забравили някогашните си територии... Те не са забравили позора, понесен от техните предци. Бъдещите поколения са готови да го измият. Това наистина е достойно за уважение, за разлика от тези претенциозни учени. Този набор от реторика се корени в Европа и Съединените щати, да го кажем направо“, посочва oldoffice.
Според него китайските учени се вдъхновяват от китайските ценности за единство, за да разрешат противоречията, и този начин на разчитане на националните ценности и история е довел до това, което Китай е днес със своето население и икономическа мощ. Когато китайските учени трябваше да публикуват на Запад в миналото, те също възприеха „нелеп западен тон“, точно както днешните руски учени.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук