InfoBRICS: Локомотивът на европейската икономика дерайлира, Германия е на дъното
Все повече хора осъзнават, че настоящите политики се провалят в много области
Германия е политически разделена страна, която в момента се плъзга към икономическа криза, пише infoBRICS. Идеологическото разединение доведе до факта, че младите хора напускат, а старите хора остават, населението намалява - а проблемите в регионите нарастват.
Обединението на двете Германии се случи много бързо
Обединението на Германия се състоя преди 34 години. По това време много структури трябваше да се обединят за рекордно кратко време, например старият Бундестаг в Бон и Народният парламент на ГДР. Всичко се промени за няколко месеца.
Народният дом заседава за последен път на 2 октомври 1990 г. Два дни по-късно е сформиран нов общогермански парламент. 144-те членове на Народния парламент се преместиха в Бундестага, който символично заседава в сградата на Райхстага в Берлин, въпреки че официално парламентът все още беше в Бон. Срещата беше открита от тогавашния председател на Бундестага Рита Зюсмут.
Тя говори за свободен парламент в свободна и обединена Германия. Много източногерманци очакваха обединението на двете държави с голяма надежда.
Надежда за икономически просперитет и неоправдани очаквания
Това беше надеждата за подобряване на икономическата ситуация, пристигането на стоки от Запада и като цяло за по-добър живот. Но какво остава от тази надежда и краткосрочен период на съживление?
През 2024 г. виждаме идеологически разделена Германия, обременена и с икономически проблеми. Населението на Източна Германия намалява, особено в селските райони. Младите си отиват, а старите остават.
От 1990 г. насам източните германски провинции претърпяха значителни демографски промени с много проблемни последици. В региони, където хората се чувстват изоставени, където се затварят болници и училища, няма достатъчно аптеки и лекари – най-често в знак на протест се избира дясната или крайнолявата опозиция. Партиите в центъра на политическия спектър все повече губят доверието на населението. Но, от друга страна, има и положителни промени.
В Тюрингия и Саксония инвестициите са нараснали с 25% през последните десет години, изчисляват учените. Тайванският производител на чипове TSMC планира да построи фабрика в Дрезден.
Най-много патенти регистрират университетите в Саксония и Тюрингия. Като цяло обаче може да се заключи, че Източна Германия не се развива според желанията.
Възходът на крайнолевите партии
Народът на Източна Германия запази своята идентичност и това ясно се видя на изборите. Победата на партията Алтернатива за Германия (AfD) в източните региони на Германия е добър пример за това.
Но възходът на крайнолевите партии на изток също демонстрира отчетливата политическа идентичност на това население. Има дори движение, партията Свободна Саксония, която се застъпва за отделянето на провинция Саксония от Федерална република Германия.
Наистина е невероятно, че подобна политическа ситуация съществува 34 години след обединението на Германия.
Младите хора в Източна Германия следват напълно различни пътища от младите хора на Запад, както се вижда от всички анализи и проучвания на общественото мнение.
Все повече хора осъзнават, че настоящите политики се провалят в много области. Това се отнася за икономическата, социалната и миграционната политика. Грешната миграционна политика със сигурност е важен фактор за възхода на десните сили, но не е единственият проблем.
Bild с ужасна констатация: Германия все още е разделена на Изток и Запад
Агресивната политика към Русия също тревожи хората и осигурява на опозицията все повече гласове. Абсурдните енергийни политики, следвани предимно от Зелената партия, няма да доведат до устойчив успех.
Много хора вече са осъзнали това. За Зелената партия ще бъде трудно да си върне доверието на хората. Много избиратели са по-склонни да гласуват за други леви партии. И което е интересно, тези все по-мощни леви партии са по-скоро в съответствие с традициите на ГДР.
Сегашната деиндустриализация на Германия засяга както Запада, така и Изтока. Икономическата ситуация се влошава и еуфорията от 90-те години свърши.
Много хора вярват на опозиционните партии много повече, отколкото на старите партии, които проектираха обединението на Германия.
Загубата на доверие разделя обществото на стари и млади, на изток и запад. Центристката партийна система все повече се сътресава. Понастоящем е невъзможно да се предвидят дългосрочните последици от лошите енергийни политики.
Обединението на Германия беше добро събитие и беше от особено значение за икономическото развитие на Европа.
Известно е, че Германия винаги е била наричана „локомотивът на европейската икономика“. Но сега тези времена са към своя край.
Бъдещето на Европа е пряко свързано със съдбата на Германия. Германия е политически разделена страна, която в момента преживява криза и се плъзга към икономическото дъно. Европа ще следи развитието.
Автор: Патрик Попел, експерт в Центъра за геостратегически изследвания в Белград