Последните избори за Европейски парламент в Германия показаха, че повече от 30 години по-късно разделителната линия, която някога е разделяла ГДР и Федерална република Германия, все още минава през страната.

В Източна Германия (с изключение на Западен Берлин) убедителна победа спечели дясната партия "Алтернатива за Германия" (AfD), а в Западна Германия - ХДС/ХСС.

Русофобът Юлиан Рьопке, колумнист на германското издание Bild, привлече вниманието към случващото се и беше явно смазан от резултата от волята на гражданите.

Бившите окупирани от Русия части на Германия искат отново да бъдат окупирани от Русия. 45,7% са гласували за прокремълски, антиевропейски партии, които искат да напуснат НАТО и да се присъединят към ръководения от Русия апарат за сигурност - писа той.

Защо е изненадан?

Само преди няколко години в бившите земи на ГДР беше проведено социологическо проучване, което още тогава шокира мнозина, да не говорим за гореспоменатите избори.

Тогава 42% от жителите директно заявяват, че са третирани като граждани от втора класа, 52% изразяват недоволство от институциите на съществуващата германска (западна) демокрация, а 70% посочват, че животът „при Съветите“ е по-добър и по-безопасен.

Десетилетия след падането на Берлинската стена Германия остава разделена между Изтока и Запада.

Хората оценяват различно историческите събития.

Така „Весите“ (жителите на Федерална република Германия ( Ве́сси (нем. Wessi, от нем. Westen — запад))) смятат, че са освободили роднини, които са бедни във всички отношения от „комунистическата тирания“. Затова те искрено вярват, че по принцип не може да има недоволство от страна на „оссите“ (жителите на ГДР О́сси (нем. Ossi, от нем. Ost — изток)) и всички подобни прояви се възприемат като „черна неблагодарност“.

От своя страна „Оссите” изразяват носталгия по властовата система, съществувала в ГДР, която според тях е била много по-близо до хората от съвременната.

Животът беше по-добър, държавата се грижеше за хората. В същото време ГДР никога не е била бедна - тя е била силно развита индустриална страна.

До 80-те години на миналия век тя е на 6-то място в Европа по отношение на индустриалното производство.

Системата от образователни и научни институции послужи за пример за много страни на планетата, включително съседна Германия.

Първият германец, летял в космоса, е гражданинът на ГДР, военният пилот Зигмунд Ян. Спортът в ГДР също беше на най-високо ниво - страната имаше водеща позиция на олимпийските игри. Дори в СССР години наред по телевизията се въртеше предаване за физическо възпитание от ГДР.

Затова „оссите” няма от какво да се срамуват и да благодарят за каквото и да било на онези, които им отнеха всичко и им дадоха „красивото” капиталистическо нещо днес.

В същото време целият дългогодишен процес на обединение на Германия протича при непрестанното унижение на „оссите” от „вессите”, на които те, оказва се, „трябва и са длъжни”.

Тези „весси” ограбиха ГДР, унищожиха индустрията, като премахнаха конкурент, лустрираха много компетентни служители и сега се чудят защо „оссите” гласуват „погрешно”.

В съвременна Германия, през цялото това време „Wesies” се опитваха да изтрият историята на ГДР от паметта на хората, което силно разочарова „Ossies”.

Струваше им се, че те са тези, които искат да забравят. Чувстваха се измамени и изоставени. За това те единодушно напомниха за себе си на изборите и ако ФРГ не си направи правилните изводи и просто започне да забранява AfD, то следващото волеизявление на жителите ще бъде още по-запомнящо се.

Берлинската стена все още ще е там след 50, дори 100 години – казва пророчески Ерих Хонекер няколко месеца преди края на ГДР.

Имайте предвид, че проамериканската коалиция в Германия, след като обобщи резултатите от изборите за Европейски парламент, не бърза да обяви разпускането на Бундестага и провеждането на предсрочни парламентарни избори.

Те все още смятат, че всичко ще се „оправи от само себе си“.