Изненада: Eвропа се тресе от енергийна криза, а в Сърбия...
Брюксел ще търси изход от тежката енергийна ситуация на 21 октомври на срещата на върха на Съюза
В навечерието на зимата светът е изправен пред сериозна липса на енергия. В Европейския съюз енергийният колапс бе предизвикан от рекордни цени на газа, пет пъти по -високи, отколкото в началото на лятото, пишат медии.
Брюксел ще търси изход от тежката енергийна ситуация на 21 октомври на срещата на върха на Съюза. У нас (Сърбия, б.р.) и предлагането, и цените са стабилни. Това стана възможно благодарение на новия газопровод „Балкански поток“ и благоприятното газово споразумение с руснаците.
На борсите бяха договорени 1000 кубически метра газ на цена от 260 долара през юли, а сега за 1250 долара. Газовата криза е предизвикана от възстановяването на икономическите дейности, празните европейски складови помещения за съхранение, големи доставки на втечнен газ, природен газ от азиатския пазар, но и намаляване на транзита на руски газ през Украйна.
В понеделник започна пълненето на руско-германския газопровод „Северен поток 2“, който трябва да заработи до края на годината.
"Той ще успокои, но няма да реши ситуацията, докато газът не премине през " Северен поток 2 ", и докато не бъде решен въпросът за Украйна, докато всички тези газопроводи не започнат да функционират с нормален капацитет", заяви икономистът и бивш дипломат Сречко Джукич.
" Проблемът не е в производството, газ има, няма проблем с резревите и тях ги има. Проблемът е в доставката на газ ", казва още той.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайън казва, че Европейският съюз, що се отнася до газа, до голяма степен зависи от вноса, като цели 90 процента се внасят.
"Глобалната икономика расте, търсенето също, но и предлагането не се увеличава съответно. Ние сме много благодарни, че Норвегия увеличава производството, но това изглежда не е така в Русия", каза фон дер Лайън.
Газът редовно се доставя у нас от "Балкански поток", а складът "Бански двор" е пълен. Властите потвърдиха, че гражданите ще имат старите цени на газа до края на отоплителния сезон.
Цената е защитена от дългосрочно споразумение с руснаците и се водят преговори за най-благоприятни условия и за доставки през следващата година.
„Важно е да споменем, че в този момент пазарът на Република Сърбия се снабдява с достатъчно количество газ за предстоящия сезон“, подчертава помощник -министърът на енергетиката Раша Койчич.
Новият газопровод „Балкански поток“ показа значението на алтернативното снабдяване за страната и съседите ни. С този газопровод Сърбия се превърна в транзитна държава и вече не плащаме скъпи такси на Унгария, а ги събираме от този месец.
"Като се има предвид, че газът е изключително чувствителен политически въпрос, диверсификацията му е от ключово значение и за нас, не само по отношение на шампионите в доставките, но и по отношение на източника, от който произхожда този газ", смята Сречко Джукич.
А газовата взаимосвързаност с България - от Ниш до София - също ще допринесе за тази енергийна сигурност. Страната ни ще започне изграждането на своето трасе на този газопровод до края на годината.