NI: Защо руското МО връща от складовете 6000 стари танка?

„Джавелините” на НАТО ще са доста малко за тази армада

Американското издание The National Interest съобщи, че руското МО се отказало да утилизира 6000 стари танка от консервираните 10 000 броя. Решено било те да бъдат модернизирани с отчитане на съвременните технологии.
 
Дейв Маджумдар цитира началника на руското бронетанково управление в МО ген. Шевченко от началото на септември 2017 г. Макар информацията да е поостаряла, тя е вярна. И все пак за какво й е на Русия това антикварно попълнение?
 
Утилизацията на тази техника беше утвърдена още през 2011 г. от тогавашния военен министър Анатолий Сердюков, но беше отменена след корупционния скандал в „Оборонсервис”.
 
Става дума за намиращите се на съхранение 2500 танка Т-62, 2000 — Т-64, 3500 — Т-80 и 7000 броя Т-72 различни модификации. В списъка на Сердюков влизаха и няколко хиляди бронетранспортьори, БМП, ремонтноевакуационни и инженерни машини.
 
Впрочем ген. Шевченко разказа каква ще е съдбата на не утилизираните машини: част ще бъде модернизирана за нуждите на руската армия, друга ще бъде обновена и продадена зад граница, останалите ще бъдат превърнати в мишени.
 
Вън от съмнение е, че Русия ще противопоставя на НАТО най-новите си и ефективни танкове. Войната в Сирия обаче коригира някои представи за съвременните войни, които не са увертюра към Третата световна. Опитът на сирийската елитна 4-а бронетанкова дивизия показа колко сериозно оръжие в ръцете на професионалисти са старите, но модернизирани танкове, които не разчитат само на собствената си броня. Ако през 2012 г. в битката за Идлиб дивизията понесе тежки загуби, то в периода 2013 – 2014 г. тя отрази с Т-55МВ при минимални загуби настъплението на пълчища екстремисти, подготвени и въоръжени от САЩ.
 
Едва през 2015 г. дивизията получи от Русия Т-72 с ефективна защита и премина в настъпление. След като Т-72АВ и Т-72М1 получиха италианската система за управление на огъня TURMS-T, те се превърнаха в мобилни оръдейни „снайпери”. Сега сирийските танкисти успешно водят дори сложни улични боеве, поддържайки с огън атакуващата пехота. А обучената пехота не допуска до танковете ислямистите с противотанкови ракети.
 
Безусловно руската „Армата” ще се появи в масово количество далеч преди хипотетичното начало на Третата световна. Новите танкове обаче ще бъдат разположени в най-вероятните основни направления на нахлуване и то във втори ешелон с готовност за контраудар. А настъпващите първоешелонни части ще бъдат посрещнати с вкопани и маскирани стари, но модернизирани танкове.
 
Вероятността за Трета световна война е само хипотеза с малък процент шанс да се случи. А що се отнася до Украйна, ако тя с някаква авантюра предизвика въоръжен конфликт с Русия и след като разполага едва с 200 ракети „Джавелин”, то едва ли ще бъде удостоена с честта да посреща „Армата” в Киев. В най-добрия случай това ще са Т-90. А защо не и с по-стари?
 
Редакция БЛИЦ (По чужди публикации)